POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Polski w Judo Kata – kolejny sprawdzian przed Mistrzostwami Europy i Świata

Zaplanowane na 8 grudnia Mistrzostwa Polski w Judo Kata w Radomiu będą kolejnym sprawdzianem przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy w Józefowie i Mistrzostwami Świata w Krakowie – poinformował Sławomir Smater, trener reprezentacji Biało-Czerwonych.

Za tydzień w Radomiu rywalizacja odbywać się będzie w kategoriach seniorów, U-23, U-18, U-15, U-13. Organizatorami są Polski Związek Judo,Główna Komisja Dan, Klub Sportowy „Start” Radom.

-Wystartują nasze czołowe pary Leszek Piąstka i Anna Jagiełło oraz Maciej Pudłowski i Anita Krawczyk, niepewny jest zaś udział kontuzjowanych Roberta Taraszkiewicza i Wojciecha Niedomagały – dodał szef Komisji DAN w Polskim Związku Judo.

Mistrzostwa Polski tradycyjnie kończą sezon w judo kata. W 2020 roku odbędą się już w kwietniu. Krajowe zawody będą kwalifikacjami do czerwcowych Mistrzostw Europy w podwarszawskim Józefowie i wrześniowych Mistrzostw Świata w Krakowie, połączonych z MŚ Weteranów w judo.

- Seniorzy będą rywalizować w Radomiu w pięciu Judo Kata, a młodsze grupy wiekowe w dwóch kata, tj. Nage no Kata i Katame no Kata. W ramach rozgrywanych w Polsce Mistrzostw Świata po raz pierwszy do walki o medale włączą się młodzieżowcy U-23. W ME startują od kilku lat. Tak jak w MP będą rywalizować w dwóch Kata. Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy reprezentantów w tej grupie wiekowej. Mam nadzieję, że uda nam się skutecznie przygotować młodzieżowców do zawodów międzynarodowych – mówi Sławomir Smater.

W Radomiu, jak zaznaczył, przeprowadzone zostanie doroczne szkolenie sędziowskie. Do Polski ponownie przyjdzie przedstawiciel światowej federacji IJF Michel Kozlowski.

- W Mistrzostwach Europy Judo Kata rozgrywane są zawody w Enbu Judo. Enbu to demonstracja technik judo w formie wolnych układów z podkładem muzycznym dla 2-8 zawodników. W naszych planach jest również rozszerzenie Mistrzostwa Polski o Enbu Judo.

Kategorie wiekowe w MP: seniorzy 1995 i starsi, młodzieżowcy U-23 1996-2000, U-18 2001-2005, U-15 2004-2008 (Katame no Kata), U-13 2006-2008 (Nage no Kata). Zawody w dniu 8 grudnia rozpoczną się o g. 15:00. Zgłoszenia są przyjmowane do 5 grudnia.