POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata Juniorów i Juniorek: Polacy jadą do Chorwacji, zamiast do Korei Północnej

9-osobowa reprezentacja Polski wystąpi w przyszłym tygodniu w Mistrzostwach Świata Juniorów w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Zawody miały się odbyć w Korei Północnej, ale nastąpiła zmiana gospodarza.

Mistrzostwa rozgrywane będą w hali “Dom Sportova” w dniach 18-22 października. Zgłoszonych jest 634 judoczek i judoków z 87 państw z 5 kontynentów.

- W składzie naszej reprezentacji kobiet są: -52 kg Klaudia Cieślik (UKS Judo Wolbrom), -57 kg Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik), -57 kg Anna Dąbrowska (MKS Juvenia Wrocław), +78 kg Anita Formela (UKS Conrad Gdańsk). Wśród mężczyzn powalczą: -81 kg Sebastian Marcinkiewicz (KS Gwardia Wrocław), -90 kg Jakub Ozimek (KS AZS AWF Warszawa), -100 kg Kacper Szczurowski (KS AZS Gliwice), -100 kg Dominik Majowski (GKS Czarni Bytom) oraz +100 kg Krzysztof Załęczny (TKS Toruń) - poinformował Jarosław Wołowicz, dyrektor sportowy Polskiego Związku Judo.

W przyszłą środę Polacy nie startują, natomiast w czwartek walczyć będą 3 nasze zawodniczki - Klaudia Cieślik, Julia Kowalczyk i Anna Dąbrowska. W piątek wystartują Sebastian Marcinkiewicz i Jakub Ozimek, a w sobotę pozostali Biało-Czerwoni - Anita Formela, Kacper Szczurowski, Dominik Majowski oraz Krzysztof Załęczny. W niedzielę odbędzie się Mixed Teams, czyli rywalizacja drużyn mieszanych. Polaków nie zobaczymy ostatniego dnia w drużynówce. Niedawno taki turniej odbył się podczas Mistrzostw Świata Seniorów w Budapeszcie.

- Do Mistrzostw Świata nasza reprezentacja przygotowywała się bez przerwy od 15 czerwca. Jest to uwieńczenie ich ciężkiej czteromiesięcznej pracy. Dla starszego rocznika '97 jest to końcowy etap selekcji do kadr seniorskich. Udany występ i dobra postawa na zawodach będzie przepustką do kadry narodowej seniorów. Liderkami naszej reprezentacji są Julia Kowalczyk i Anita Formela, które legitymuje się medalami z ME juniorów, ale wszyscy zawodnicy są dobrze przygotowani. Liczymy na ich dobrą postawę, by pokazali pełnię swoich umiejętności i w przyszłości zdobywali medale w imprezach mistrzowskich w kategorii seniorów – powiedział Mirosław Błachnio, koordynator grup młodzieżowych Polskiego Związku Judo.

- Istotne jest to by pokazali, że stanowią potencjał, z którymi warto pracować w przyszłości. Oczekiwałabym wyciągniecie wniosków po ME przez trenerów i startujących zawodników. Liczę także na więcej koncentracji w trakcie walki. Trzymamy kciuki za dobre występy i wierzymy, że również grupa juniorów powiększy dorobek medalowy – dodał Jarosław Wołowicz, dyrektor sportowy Polskiego Związku Judo.

2 lata temu podczas MŚJ w Abu Dhabi brązowy medal zdobył Piotr Kuczera (-90kg), 5 miejsce zajęły Kamila Pasternak (-78kg), Beata Pacut (+78kg), 7 - Julia Kowalczyk (-57kg) i Rafał Kozłowski (-90kg).

Program Mistrzostw Świata Juniorów i Juniorek:

1 dzień - 18.10
K: -44 kg, -48 kg M: -55 kg, -60 kg
bez Polaków

2 dzień - 19.10
K: -52 kg, -57 kg, M: -66 kg, -73 kg
Klaudia Cieślik, Julia Kowalczyk, Anna Dąbrowska

3 dzień - 20.10
K: -63 kg, -70 kg M: -81 kg, -90 kg
Sebastian Marcinkiewicz, Jakub Ozimek

4 dzień - 21.10
K: -78 kg, +78 kg, M: -100 kg, +100 kg
Anita Formela, Kacper Szczurowski, Dominik Majowski, Krzysztof Załęczny

5 dzień - 22.10
Turniej Drużynowy (K + M)