POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata osób z zespołem Downa: Polacy zdobyli 6 medali

Aż 4 złote medale oraz po jednym srebrnym i brązowym zdobyli reprezentanci Polski w judo, którzy startowali w Guimaraes w Mistrzostwach Świata osób z zespołem Downa. W Portugalii rozgrywany był również turniej w koszykówce 3x3.

Na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy i zawodniczki z Ada Judo Fun Gdańsk: Zuzanna Urbańska -48kg, Radosław Siejka -46kg (ważąc 37 kg), Tymoteusz Kełpiński -60 kg i Oliver Trepiński -73kg.

Srebrny medal wywalczył trenujący w Warszawie Adam Wiśniewski -55kg, a brązowy Adam Zimny -66kg z Ada Judo Fun.

- Piękna sportowa przygoda, wspaniałe emocje. Dużo można działać w sporcie osób niepełnosprawnych, mam poczucie jednak, że trzeba to robić mądrze, korzystając ze światowych rozwiązań i doświadczeń. Myślę o związkach sportowych osób z niepełnosprawnością Intelektualną. Jesteśmy zainspirowani, mamy wiedzę... co dalej? Zobaczymy! Na razie jest radość z wyników naszych podopiecznych! Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli finansowo nasz wyjazd. To dzięki wam mogliśmy podjąć to wyzwanie. Czujcie się współautorem tej dzisiejszej radości – napisano na stronie internetowej Ada Judo Fun.

Założycielką klubu jest Adriana Dadci-Smoliniec, Mistrzyni Europy z 2002 roku i brązowa medalistka ME 2001 – oba sukcesy w kategorii -70kg. W 2004 roku startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

- Stoczyłem 4 pojedynki, przegrałem tylko jedną. Byłem na Mistrzostwach jedyny z białym pasem. Dziękuję bardzo wszystkim którzy pomogli mi w tym zwycięstwie, trenerom Łukaszowi Głaskowi, Ireneuszowi Łukowskiemu, Remigiuszowi Płoszańskiemu, kolegom z maty, każdej osobie, która przekazała cegiełkę do mojego wyjazdu. Jesteście wspaniali, bez was nie byłoby tego sukcesu - dziękuję. Spełniło się moje marzenie. Teraz przygotowuję się do zawodów w Turcji w marcu 2020 – przekazał w mediach społecznościowych Adam Wiśniewski.

Organizatorem zawodów było ANDDI-Portugalia, stowarzyszenie sportowe na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, należące do Sports Union for Athletes with Down Syndrome, która zajmuje się upowszechnianiem sportu wyczynowego osób z Zespołem Downa. W Polsce przedstawicielem SU-DS jest fundacja SONI (Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie).