POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata osób z zespołem Downa: wystąpi 6-osobowa reprezentacja Polski

Od 29 listopada do 2 grudnia w mieście Guimaraes rozgrywane będą Mistrzostwa Świata osób z zespołem Downa w judo i koszykówce 3x3. W Portugalii wystąpi 6-osobowowa reprezentacja polskich judoków.

Biało-Czerwoni po raz pierwszy będą rywalizować na tatami w zawodach tej rangi.

- W Ada Judo Fun od 5 lat trenujemy osoby z różnymi niepełnosprawnościami w tym osoby zespołem Downa. Wiemy, że mają ogromny potencjał. Wyjazd na Mistrzostwa jest dla nas okazją do pokazania, że sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną prezentuje wysoki poziom – mówiła w jednym z wywiadów dla Fundacji Soni Adriana Dadci-Smoliniec, założycielka klubu Ada Judo Fun w Gdańsku.

Adriana Dadci-Smoliniec jest Mistrzynią Europy z 2002 roku ze słoweńskiego Mariboru. Z kolei w 2001 roku zdobyła brązowy medal ME w Paryżu – oba sukcesy w kategorii -70kg. W 2004 roku startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

W portugalskim turnieju ma wystąpić pięcioro wychowanków wielokrotnej Mistrzyni Polski: Tymoteusz Kełpiński, Oliver Trepiński, Zuzanna Urbańska, Radosław Siejka i Adam Zimny, a także trenujący w Warszawie Adam Wiśniewski.

Organizatorem zawodów jest ANDDI-Portugalia, stowarzyszenie sportowe na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, należące do Sports Union for Athletes with Down Syndrome, która zajmuje się upowszechnianiem sportu wyczynowego osób z Zespołem Downa. W Polsce przedstawicielem SU-DS jest fundacja SONI (Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie).