POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata w Tokio: fantastyczny występ i brązowy medal Julii Kowalczyk!

Po fantastycznym występie Julia Kowalczyk (-57kg) zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w Tokio. 21-letnia judoczka odniosła ogromny sukces i niewiele brakowało, by to właśnie Polka, a nie Japonka Tsukasa Yoshida wystąpiła w wielkim finale.

To jest znakomity rok dla Julii Kowalczyk, Młodzieżowej Mistrzyni Europy, która 30 września skończy dopiero 22 lata. Zdobyła złoto Grand Prix w Antalyi i brąz Grand Prix w Montrealu, a dziś zapisała się w historii seniorskiego polskiego judo.

Zawodniczka KS Polonia Rybnik walczyła bardzo dobrze i wygrywała z kolejnymi rywalkami, a były nimi judoczka z Hongkongu Nok Yeung Lam, Serbka Marica Periszić i Izraelka Timna Levy Nelson.

W ćwierćfinale doszło do walki ze złotą i srebrną medalistką MŚ z ostatnich 2 lat Tsukasą Yoshidą. Niewiele zabrakło, żeby Polka zdobyła punkty na 1.21 min przed końcem i wygrała w regulaminowym czasie. Trwał zacięty bój, świetnie przygotowana rybniczanka wreszcie dopięła swego i wywalczyła waza-ari, a do końca było tylko 17 sek. Niestety po dość spornej sytuacji sędziowie przyznali Japonce waza-ari na 8 sek przed końcowym gongiem. W dogrywce w parterze lepsza okazała się Azjatka.

Z pewnością Julia Kowalczyk i jej trenerzy w klubie i reprezentacji długą będą analizować pojedynek z Tsukasą Yoshidą. Japonka później w dogrywce pokonała Brazylijkę Rafaelę Silvę, a więc aktualną Mistrzynię Olimpijską i byłą Mistrzynię Świata, z którą Julia Kowalczyk wygrała w kwietniu w Turcji. Być może to Polka walczyłaby dziś w finale MŚ, a nie Yoshida…

Po ciężkim ćwierćfinale podopieczna selekcjonera Mirosława Błachnio niesamowicie skoncentrowana i pozytywnie nastawiona przystąpiła do walki repesażowej z Darią Mezhetskaią. To właśnie z Rosjanką przegrała w pierwszym pojedynku niedawnych Mistrzostw i Igrzysk Europy w Mińsku, gdzie Daria Mezhetskaia wywalczyła złoto. We wtorek w Tokio zwyciężyła polska judoczka po walce trwającej aż 8,5 min.

Judoczka KS Polonia poszła za ciosem i pokonała także Ivelinę Ilievą w walce o brązowy krążek Mistrzostw Świata! Bułgarka też dzisiaj spisywała się rewelacyjnie, jednak w najważniejszej potyczce górą była reprezentantka Biało-Czerwonych. Sędzia już ogłosił ippon, a Julia wciąż nie puszczała swej rywalki. Nie wypuściła też wielkiej okazji i sięgnęła po medal. Wielki sukces w 3 dniu japońskiego turnieju będącego kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku.

W tej samej wadze Anna Borowska (KS Kejza Team Rybnik) wygrała błyskawicznie z Hadeel Elalmi (Jordania) i szybko przegrała z Francuzką Leonie Sarah Cysique, która w tamtym sezonie w juniorkach zdobyła Wicemistrzostwo Świata i Mistrzostwo Europy. W kategorii -73kg Wiktor Mrówczyński (KS AZS AWF Katowice) pokonał w dogrywce Acacio Quifucussę (Angola) i wygrał z Lee Kwon Wing z Hongkongu oraz przegrał z Kanadyjczykiem Constantinem Gabunem. Oboje nasi judocy odpadli w 1/16 finału. W poniedziałek do 1/8 finału doszli Agata Perenc (-52kg) i Patryk Wawrzyczek (-66kg).