POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata w Tokio! Polacy wylosowali: Mistrzów i V-ce Mistrzów Świata i Mistrzów Igrzysk Olimpijskich w 1/16 list walk.

Przed rozpoczęciem MŚ odbyła się uroczystość związana z 55. rocznicą obecności judo w rodzinie olimpijskiej. Podczas Gali IJF Waldemar Legień, 2-krotny Mistrz Olimpijski, został wyróżniony tytułem najlepszego zawodnika Igrzysk w Barcelonie w 1992 roku. Nasz Mistrz podziękował podczas przemówienia rodzinie, trenerowi i krajowi. A cała Polska dziękuje za wspaniałe sportowe chwile naszemu wspaniałemu Mistrzowi!

Mistrz Europy z 2016 roku Francuz Walide Khyar będzie rywalem naszego reprezentanta Tomera Golomba (-60kg) w niedzielnych eliminacjach Mistrzostw Świata w Tokio.
Do turnieju zgłoszonych zostało 510 judoków i 331 judoczki ze 147 krajów.

Pierwszego dnia japońskich zawodów z drużyny Biało-Czerwonych wystąpi tylko Tomer Golomb, który niedawno w debiucie w polskiej kadrze narodowej zdobył brązowy medal Grand Prix w Zagrzebiu. Jeśli w debiucie w MŚ Seniorów wygra z Walide Khyarem, w kolejnej rundzie spotka się z Holendrem Tornike Tsjakadoeą (12 miejsce ranking IJF) lub Azerem Davudem Mammadsoy’em.
W ewentualnej walce 1/16 rywalem zapewne będzie jeden z faworytów Japończyk Naohisa Takato, 3-krotny Mistrz Świata (2013, 2017, 2018 rok) i brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro. Wejście do najlepszej ósemki byłoby w tej sytuacji znakomitym występem reprezentanta Polski, a co najlepsze, jeszcze przed nim…

MŚ odbywają się zaledwie 2 miesiące po Igrzyskach (Mistrzostwach) Europy w Mińsku, gdzie Polacy wywalczyli aż siedem miejsc punktowanych - 5 pozycje zajęły Agata Perenc (-52kg), Karolina Tałach-Gast (-63kg), Daria Pogorzelec (-70kg), zaś cztery osoby zajęły 7 lokaty. Biało-Czerwoni wygrali 16 walk w zawodach indywidualnych. Dla porównania, rok wcześniej w ME w Tel Avivie odnieśli zaledwie 4 zwycięstwa i jedno 7 miejsce. Progres wyników kadry pod wodzą trenera Mirosława Błachnio jest wyraźny, a do pełni zadowolenia zabrakło medalu na Białorusi.

W poniedziałek na tatami wyjdą Agata Perenc (-52kg), Aleksandra Kaleta (-52kg) i Patryk Wawrzyczek (-66kg). Debiutująca Aleksandra Kaleta wylosowała pochodzącą z Ukrainy Tetianę Levytską-Shukvani, która od tego roku reprezentuje Gruzję. Wcześniej nie uczestniczyła przez 3 lata w zawodach międzynarodowych. W 1/16 Aleksandrę czeka ewentualna walka z Amandine Bouchard ( aktualnie światowa jedynka, 3 m MŚ 2018). Agata Perenc i Patryk Wawrzyczek mają mniej znanych afrykańskich rywali. Doświadczona zawodniczka z Rybnika podkreśla, że jest w bardzo dobrej formie, najlepszej w swojej karierze. Jeśli pokona dwie pierwsze przeciwniczki, w 1/16 finału zapewne trafi na doskonałą Kosowiankę Majlindę Kelmendi, złotą medalistkę IO 2016 i 2-krotną Mistrzynię Świata oraz aktualną Mistrzynię Europy. Miejmy nadzieję, że Agata Perenc sprawi wielką niespodziankę w Tokio, tak jak i inni nasi judocy i judoczki.

Biało-Czerwoni mieli najlepsze warunki do przygotowań, jakie mogli sobie wymarzyć. Trenowali w kwietniu w Japonii, uczestniczyli w krajowych i europejskich campach i zgrupowaniach, rywalizowali w turniejach najwyższej rangi. Mistrzostwa Świata są etapem walki o Igrzyska w Tokio w 2020 roku. Dobry start w tokijskim czempionacie będzie krokiem milowym w drodze na olimpijskie maty.

Wśród mężczyzn bardzo trudnego przeciwnika ma kolejny z polskich debiutantów Oleksii Lysenko (-100kg). Zmierzy się w pierwszej rundzie z Francuzem Cyrille Maret, brązowym medalistą Igrzysk w Rio oraz byłym 2-krotnym Wicemistrzem Europy. W tej samej wadze Iwo Baraniewski będzie walczył z bardzo mocnym Irlandczykiem Benjaminem Fletcherem (nr 9 ranking IJF). Damian Szwarnowiecki ( 5 zawodnik MS 2018) trafia w pierwszej walce na Austriaka Shamila Borchashvili. Zwycięzca tej walki zmierzy sie prawdopodobnie z V-ce Mistrz Świat Japończykiem Sotaro Fujiwara.
Brązowa medalistka MŚ i ME Agata Ozdoba-Błach (-63kg) będzie miała okazją zrewanżować się Niemce w barwach Australii Katharinie Haecker ( nr 11) za porażkę o brąz podczas Grand Slamu w Abu Dhabi 2018. Na zwyciężczynie walki czeka niewygodna, rozstawiona z nr 8 Holenderka Vermeer Sanne. Z kolei Karolina Tałach-Gast (SGKS Wybrzeże Gdańsk) trafiła na Chinkę Tang Jing.

W kategorii -70kg Daria Pogorzelec będzie rywalizowała z Hiszpanką Marią Bernabeu, Wicemistrzynią Świata z 2015 roku, a Eliza Wróblewska z Niemką Giovanną Scoccimarro, srebrną medalistką ME Seniorek 2017 w Warszawie.

Biało-Czerwoni są bardzo dobrze przygotowani, wiele razy w tym roku pokazywali, że stać ich na wygrywanie z teoretycznie mocniejszymi od siebie, ale z pewnością losowanie MŚ jest dla nich bardzo trudne. Oprócz wspomnianych Polaków, w drodze do ósemki lub w potencjalnym ćwierćfinale np. Julia Kowalczyk – Japonkę Tsukasę Yoshidę (aktualna Mistrzyni Świata), Ania Borowska - Deguchi Christa (nr 2 aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Świata), Agata Ozdoba-Błach – Japonkę Miku Tashiro (aktualna Wicemistrzyni Świata), Beata Pacut – Japonkę Shori Hamadę (aktualna Mistrzyni Świata).

Szczegółowe informacje http://www.ippon.org/wc_sen2019.php

Wyniki losowania Polaków - eliminacje

-60kg Tomer Golomb (UKJ 225 Warszawa) – Walide Khyar (Francja)
-66kg Patryk Wawrzyczek (PTS Janosik Bielsko-Biała) – Diogo Cesar (Gwinea Bissau)
-73kg Wiktor Mrówczyński (KS AZS AWF Katowice) – Acacio Quifucussa (Angola)
-81kg Sebastian Marcinkiewicz (KS Gwardia Wrocław) – Alain Aprahamian (Urugwaj)
-81kg Damian Szwarnowiecki (KS Gwardia Wrocław) – Shamil Borchashvili (Austria)
-100kg Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa) – Benjamin Fletcher (Irlandia)
-100kg Oleksii Lysenko (KS AZS AWF Warszawa) – Cyrille Maret (Francja)

-52kg Agata Perenc (KS Polonia Rybnik) – Salimata Fofana (Wybrzeże Kości Słoniowej)
-52kg Aleksandra Kaleta (UKJ Judo Wolbrom) – Tetiana Levytska-Shukvani (Gruzja)
-57kg Anna Borowska (KS Kejza Team Rybnik) – Hadeel Elalmi (Jordania)
-57kg Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik) – Lam Nok Yeung (Hongkong)
-63kg Agata Ozdoba-Błach (KS AZS AWF Wrocław) – Katharina Haecker (Australia)
-63kg Karolina Tałach-Gast (SGKS Wybrzeże Gdańsk) – Tang Jing (Chiny)
-70kg Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk) – Maria Bernabeu (Hiszpania)
-70kg Eliza Wróblewska (KS Akademia Judo Poznań) – Giovanna Scoccimarro (Niemcy)
-78kg Beata Pacut (GKS Czarni Bytom) – Liliana Cardenas (Meksyk)