POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata w Tokio: polski skład mieszanką doświadczenia i młodości

- Nasza kadra na Mistrzostwa Świata w Tokio jest mieszanką doświadczenia i młodości – mówi trener główny reprezentacji Biało-Czerwonych Mirosław Błachnio. W japońskim turnieju wystartuje 16 Polaków – 7 zawodników i 9 zawodniczek. Skład został zatwierdzony przez Polski Związek Judo.

W MŚ w Tokio wystąpią -60kg Tomer Golomb (UKJ 225 Warszawa), -66kg Patryk Wawrzyczek (PTS Janosik Bielsko-Biała), -73kg Wiktor Mrówczyński (KS AZS AWF Katowice), -81kg Sebastian Marcinkiewicz (KS Gwardia Wrocław), -81kg Damian Szwarnowiecki (KS Gwardia Wrocław), -100kg Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa), -100kg Oleksii Lysenko (KS AZS AWF Warszawa) oraz -52kg Agata Perenc (KS Polonia Rybnik), -52kg Aleksandra Kaleta (UKJ Judo Wolbrom), -57kg Anna Borowska (KS Kejza Team Rybnik), -57kg Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik), -63kg Agata Ozdoba-Błach (KS AZS AWF Wrocław), -63kg Karolina Tałach - Gast (SGKS Wybrzeże Gdańsk), -70kg Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk), -70kg Eliza Wróblewska (KS Akademia Judo Poznań), -78kg Beata Pacut (GKS Czarni Bytom). Rezerwową jest -57kg Arleta Podolak (TS Gwardia Warszawa).

- Koncepcja jest taka, że chcę odmłodzić naszą reprezentację i nie chodzi tylko o jak najlepsze przygotowania do igrzysk w Tokio, ale myślę już o turnieju olimpijskim w 2024 roku. Stąd powołania dla kilku młodszych zawodników, którzy jeszcze nie mają większego doświadczenia w seniorach. Liczę, że w krótkim czasie będą osiągać sukcesy w najważniejszej kategorii, bo wcześniej te osoby miały dobre wyniki w młodszych grupach. Niektórzy jadą na koszt własny, niektórzy dostali tzw. dzikie karty, ale wszyscy mają moją rekomendację i uważam, że na dziś to najlepsza i najbardziej perspektywiczna reprezentacja Polski – powiedział trener kadry seniorek i seniorów Mirosław Błachnio.

Ze „starej” kadry na MŚ polecą m.in. Agata Perenc, Agata Ozdoba-Błach, Daria Pogorzelec, Beata Pacut, czy Damian Szwarnowiecki. W kobiecej kadrze szansę debiutu dostaną Aleksandra Kaleta czy Eliza Wróblewska, w męskiej kadrze po raz pierwszy w takich zawodach walczyć będą m.in. Tomer Golomb, Sebastian Marcinkiewicz, Iwo Baraniewski, Oleksii Lysenko.

- Jeśli chodzi o prognozę wyników, liczymy na miejsce 3-5 w przypadku Agaty Ozdoby-Błach i Tomera Golomba, który w seniorskim debiucie w naszej reprezentacji zdobył brązowy medal Grand Prix. Mamy nadzieję, że na miejscach 5-7 sklasyfikowani zostaną Agata Perenc, Anna Borowska, Julia Kowalczyk, Beata Pacut, Damian Szwarnowiecki, chociaż ogromnie wierzymy, że ktoś sprawi niespodziankę i stanie na podium. Oczywiście swój dzień może mieć także ktoś z pozostałych naszych judoków i oby tak się stało – przyznał Mirosław Błachnio, któremu w pracy trenerskiej na miejscu pomagać będą Kotaro Sasaki, Adam Maj, Jarosław Wołowicz oraz fizjoterapeuta Mikołaj Trześniewski.