POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

MMP U-23: Iwo Baraniewski - wracam do walki po kontuzjach

- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski będą dla mnie sprawdzianem formy po kontuzjach - mówi Iwo Baraniewski (-100kg), brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów 2018, który w dniach 4-5 maja wystartuje w krajowych mistrzostwach do lat 23 w Kątach Wrocławskich.

Po sukcesie w Nassau na Bahamach, 20-letni Iwo Baraniewski w tym roku wystartował w dwóch seniorskich turniejach rangi European Open - doznał porażki w pierwszej walce w Rzymie i zajął 7 miejsce w stołecznej Arenie Ursynów.

- Już wcześniej coś mi dolegało jeśli chodzi o zdrowie, zaczęło się na styczniowym zgrupowaniu w Zakopanem, gdzie skręciłem kostkę i naderwałem w niej wiązadło. Później miałem inne urazy, a z ich powodu opuściłem między innymi zgrupowanie w Japonii i parę turniejów. Jeszcze trochę odczuwam kontuzję łokcia, ale jest już coraz lepiej i wystartuję w MMP. To będzie mój debiut w indywidualnych zawodach tej rangi i jednocześnie sprawdzian w jakiej jestem formie po urazach - mówi judoka UKJ 225 Warszawa.

Obecnie Iwo Baraniewski wraz z grupą zawodników i zawodniczek z kadry młodzieżowej przebywają na zgrupowanie całej reprezentacji Polski w Zakopanem. Do 3 maja w stolicy polskich Tatr trenować będą także -52kg Aleksandra Kaleta (UKS Judo Wolbrom), -57kg Joanna Janeczko (UKJ Arcus Warszawa), Młodzieżowa Mistrzyni Europy -57kg Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik), -57kg Anna Dąbrowska (MKS Juvenia Wrocław) i -63kg Vanessa Machnicka (KS Akademia Judo Poznań) oraz -81kg Cezary Tchórzewski (AZS AWF Katowice), -81kg Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom), -90kg Tomasz Drzewiecki (UKS 6 Piła) i +100kg Krzysztof Załęczny (TKJ Toruń).

W poprzednim roku w Pile w kategorii -100kg zwyciężył Oleksii Lysenko (AZS AWF Warszawa), a teraz jednym z faworytów zawodów w Katach Wrocławskich jest Iwo Baraniewskich. Dla kadrowiczów to test także pod kątem MME U-23, które w dniach 1-3 listopada rozegrane zostaną w rosyjskim Iżewsku.

- Na pewno rywalizacja w wadze -100kg będzie zacięta oraz wyrównana, ale ciężko wytypować kto zostanie mistrzem Polski - dodał Oleksii Lysenko, który skończył już wiek młodzieżowca, a w 2019 roku wystąpił m.in. w zawodach w Gruzji i USA.

Sobotnio-niedzielne (4-5 maja) Mistrzostwa Polski Młodzieży organizowane są przez Polski Związek Judo, Ministerstwo Sportu i Turystyki, MKS Juvenia Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Gminy i Miasta Kąty Wrocławskie, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu. Pierwszego dnia odbędzie się turniej indywidualny (roczniki 1997-1998), a drugiego drużynowy (1997-2001).

W 2018 roku w Pile tytuły Młodzieżowych Mistrzów Polski wywalczonych rok wcześniej w Kątach Wrocławskich obronili Patrycja Skupień -52kg i Michał Dudek +100kg. Wygrywali także m.in. -63kg Angelika Szymańska, -70kg Kasandra Hanelt, -78kg Daria Tymann, +78kg Paula Kułaga oraz -73kg Paweł Wawrzyczek, -81kg i -90kg Tomasz Drzewiecki.