POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

MŚ Juniorów: medale Polaków w ostatnich latach

W przyszłym tygodniu, w dniach 10-14 sierpnia – z udziałem Katarzyny Sobierajskiej (-70kg), Marcina Kowalskiego (-73kg) i Michała Jędrzejewskiego (-100kg) – rozgrywane będą w Guayaquil Mistrzostwa Świata Juniorów. Poprzednia edycja zawodów odbyła się w październiku 2021 roku w mieście Olbia na Sardynii, a brąz zdobyła Katarzyna Sobierajska.

To był jej kolejny medal z wielkiej imprezy międzynarodowej, wcześniej wywalczyła złoto Mistrzostw Europy Juniorek w Poreču w 2020 roku i brąz Mistrzostw Europy Kadetek w Warszawie w 2019 roku.

W ostatnich latach kilkoro naszych reprezentantów stanęło na podium Mistrzostw Świata Juniorów (do lat 21). Co ważne są w tym gronie są judocy odnoszący międzynarodowe sukcesy w kategorii seniorów.

W 2018 roku w Nassau na Bahamach brązowe krążki wywalczyli Aleksandra Kaleta -52kg i Iwo Baraniewski -100kg. Z kolei w 2015 roku w Abu Dhabi po brąz sięgnął Piotr Kuczera (-90kg), aktualny wicemistrz Europy wagi -100kg, a w 2014 roku brąz w Fort Lauderdale zdobyła Beata Pacut-Kłoczko (-78kg), ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy.

Dziewięć lat temu na tatami w Lublanie Mistrzynią Świata Juniorek została Arleta Podolak (-57kg), a brąz wywalczył Patryk Ciechomski (-90kg). Z kolei w 2011 roku w Kapsztadzie tytuł wicemistrzowski zdobyła Halima Mohamed-Seghir (-63kg).

Teraz w dalekim Ekwadorze walczyć będzie troje Biało-Czerwonych – Katarzyna Sobierajska i Michał Jędrzejewski po raz drugi wystartują w MŚ Juniorów, a w turnieju tej rangi zadebiutuje Marcin Kowalski.