POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

MŚ Weteranów: Jacek Gemza – chcę powtórzyć sukces z 2018 roku

- Chcę powtórzyć sukces z Meksyku z 2018 roku i ponownie zdobyć złoty medal – mówi Jacek Gemza (-100kg), jeden z najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski, przed Mistrzostwami Świata Weteranów w Krakowie (8-11 września).

Cztery lata w Cancun Jacek Gemza zwyciężył w grupie wiekowej M6, pokonując w finale Rosjanina Alexandra Rasskazova. - To była cenne wygrana, odniesiona w walce z wielokrotnym Mistrzem Świata – przyznał gliwiczanin.

W przyszłym tygodniu w Krakowie 60-letni Jacek Gemza zadebiutuje w M7. - Wystartuję w starszej kategorii, ale niezmiennie w wadze do 100 kg. Cześć rywali znam, bo przechodzimy razem z M6 do M7, ale też będą nowi przeciwnicy. Jestem dobrze przygotowany i gotowy na rywalizację o złoto. A w swojej karierze w weteranach walczyłem już z zawodnikami z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i całej Europy.

W MŚ Weteranów Jacek Gemza zadebiutował w 2015 roku w Amsterdamie, gdzie zajął 7 miejsce. Od tego czasu regularnie zdobywa medale na Mistrzostwach Świata i Europy.

- W mistrzostwach globu, poza złotem w 2018 roku, wywalczyłem także brąz w Olbii na Sardynii w 2017 oraz w Lizbonie w 2021 roku. Natomiast w mistrzostwach kontynentu sięgnąłem po dwa złote medale oraz tyle samo brązowych – przyznał Jacek Gemza.

W ramach przygotowań do krakowskiego turnieju trenował i w rodzinnych Gliwicach, ale i przyjeżdżał na randori do Pawła Nastuli. - W mocnej grupie mieliśmy możliwość potrenowania przed Mistrzostwami Świata. Czuję, że jestem w bardzo dobrej formie. W ogóle cieszę się, że kilka lat temu koledzy namówili mnie na starty w grupie weteranów, mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń. Naszym kierownikiem jest Stasio Pazgan, który także powalczy w Krakowie.

Jacek „Azja” Gemza jest na co dzień trenerem personalnym. Judo trenuje od 9 roku życia. - W 1979 roku zostałem złotym medalistą Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży (ówczesne Mistrzostwa Polski – red.), a później stawałem na podium seniorskich mistrzostw kraju i byłem rezerwowym w kadrze narodowej w wadze -86kg.

Do MŚ Weteranów w Krakowie zgłoszonych jest 900 judoków i judoczek z 57 krajów, w tym 77-osobowa kadra narodowa Biało-Czerwonych.