POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

MŚ Weteranów: Stanisław Pazgan – celuję w złoty medal w Krakowie

- Poziom jest bardzo wyrównany, ale jestem dobrze przygotowany i celuję w złoty medal – mówi 62-letni Stanisław Pazgan (-66kg), który wystąpi w grupie M7 w Mistrzostwach Świata Weteranów w Krakowie (8-11 września).

Niewiele zabrakło Stanisławowi Pazganowi do awansu do finału i zdobycia medalu w poprzednich MŚ, które w ubiegłym roku odbyły się w Lizbonie.

- W półfinale stoczyłem walkę z Francuzem Christianem Jeanem Gillesem i byłem blisko zwycięstwo. Później o brąz po własnym błędzie przegrałem z Ukraińcem Vitalijem Yuzhakovem i zająłem ostatecznie 5 miejsce – powiedział Stanisław Pazgan.

Judoka z Warszawy debiutował w MŚ Weteranów w 2004 roku w Wiedniu, gdzie w wadze -66kg zdobył brązowy medal. Zresztą do tej pory Stanisław Pazgan startuje w tej samej kategorii wagowej.

- Przed zawodami w Austrii trenowałem dwa razy dziennie przez sześć dni w tygodniu. Jeśli komuś wydaje się, że z marszu pojedzie na turniej masters to jest w błędzie. Trzeba być solidnie przygotowanym. W 2005 roku wystąpiłem w mistrzostwach w Kanadzie, ale borykałem się z kontuzją i wywalczyłem 9 lokatę. Później miałem długą przerwę, a do MŚ wróciłem w 2017 roku – dodał.

Stanisław Pazgan wystąpił w mistrzostwach globu także w 2019 roku w Maroku i we wspomnianym 2021 roku w Portugalii. Występ w Krakowie będzie jego szóstym.

- Chciałbym zdobyć złoty medal. Po zwycięstwie w Mistrzostwach Europy marzy mi się tytuł w Mistrzostwach Świata. Wielu rywali znam z poprzednich startów, są to zawodnicy o sporych umiejętnościach. Mimo że mamy ponad 60 lat musimy dbać o wysoką formę, bo inaczej taki start nie miał sensu – przyznał Stanisław Pazgan.

W ramach przygotowań do MŚ uczestniczy w cyklu turniejów masters we Francji. - Organizowane są wielkie zawody w Lille, Bordeaux, Tours i Angers. To imprezy jednodniowe z ograniczoną liczbą walczących do 500. Mam kilka zwycięstw w takich turniejach oraz miejsc na podium. Dołączyli do mnie Bartłomiej Wiaczek, Ireneusz Łukowski, Tomasz Tuszyński i jeździliśmy w większej grupie. A teraz wszyscy powalczymy w Krakowie. A co do moich krajowych przygotowań, na co dzień rywalizuję z młodymi judokami – stwierdził judoka, który ma na koncie także złoto Europejskich Igrzysk Weteranów w 2019 roku w Turynie.

Do MŚ Weteranów w Krakowie zgłoszonych jest 900 judoków i judoczek z 57 krajów, w tym blisko 80-osobowa kadra narodowa Biało-Czerwonych. - Z oczywistych względów nie zostali dopuszczeni zostali Rosjanie i Białorusini. Z nimi byłoby na pewno 1000 osób. Na pewno cieszy, że startuje wielu Polaków, choć jak mówię, trzeba solidnie trenować by podjąć wyzwanie w postaci startu w Mistrzostwach Świata – zakończył Stanisław Pazgan.