Natalia Kropska – zaczynam wygrywać na moją nową technikę

Od zwycięstwa w Reykjavik Judo Open nowy sezon zaczęła utalentowana Natalia Kropska (-63kg). – Cieszę się, że zaczynam wygrywać na moją nową technikę – „Koreankę” – mówi judoczka GKS Czarni Bytom. Oprócz niej na Islandii złote medale zdobyli Aleksandra Kaleta (-57kg) i Paweł Drzymał (-81kg), a brązowy Agata Zacheja (-63kg).

19-letnia Natalia Kropska pokonała 4 rywalki, w tym w półfinale Agatę Zacheję i w finale Czeszkę Kristynę Polakovą.

- Na Islandii miałam możliwość wypróbowania w oficjalnych walkach nowych technik i ocenę mojej obecnej formy. W jednym pojedynku triumfowałam na odwrotną ippon seoi nage, czyli „Koreankę”, którą ćwiczę od listopada. Wygrywałam także na uchi mate, tani otoshi, w finale zwyciężyłam przez duszenie. Jedyną porażkę poniosłam w grupie z Polakovą. Po prostu nie byłam skoncentrowana. Niedługo później zrewanżowała się w walce finałowej – powiedziała podopieczna trenera Przemysława Matyjaszka.

Natalia Kropska jest srebrną medalistką Mistrzostw Świata Kadetek i brązową medalistką Mistrzostw Europy Kadetek. Oba sukcesy odniosła w 2017 roku. W następnym sezonie zajęła 5 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorek. W poprzednim roku wywalczyła 3 medale na Pucharach Europy Juniorek, ale też zadebiutowała w seniorskich zawodach European Open.

- Rozpoczynam regularne starty w turniejach European Open, a już w ten weekend powalczę w portugalskim Odivelas. Chcę wdrożyć się już w rywalizację z seniorkami na najwyższym poziomie i nabrać doświadczenie. Po cichu liczę na medal w zawodach rangi EO, a przynajmniej na miejsce w najlepszej siódemce – dodała zawodniczka GKS Czarni, która wystąpi też na przełomie lutego i marca w European Open w Warszawie.

Sztab reprezentacji Polski na czele z trenerem Mirosławem Błachnio nie ukrywa, że dobre występy w Pucharach Świata mogą być przepustką dla młodzieży pod kątem Mistrzostw Europy Seniorów w Pradze na początku maja. To jednocześnie etap przygotowań pod kątem Igrzysk w 2024 roku. Na Islandii Biało-Czerwoni startowali z inicjatywy Polskiego Związku Judo.

-Możliwość debiutu w ME byłaby dla mnie i wyzwaniem, i wyróżnieniem i miłą niespodzianką. Na pewno zrobiłabym wszystko, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony w czeskiej stolicy – przyznała Natalia Kropska, która wyprzedziła Kristynę Polaskovą oraz Agatę Zacheję I Dunkę Astę Hagelskjaer.

W wadze -57kg za Aleksandrą Kaletą uplasowały się Brytyjka Charlie Bond, Islandka Asta Arnorsdottir i kolejna Brytyjka Sidney Tancock. W kategorii -81kg zwyciężył Młodzieżowy Wicemistrz Europy Paweł Drzymał, a w pokonanym polu zostali Czech Pavel Svec (srebro), Norweg Matias Kollerud i Szwed Frederik Svardstrom (obaj brąz).