POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Nikodem Kubiak: dobra rywalizacja krajowa przekłada się na sukcesy europejskie

- Dobra rywalizacja krajowa w wadze do 100 kg przekłada się na sukcesy europejskie – mówi Nikodem Kubiak, który kilka dni temu zdobył brązowy medal, podobnie jak Michał Jędrzejewski, w Pucharze Europy w Sarajewie. W zawodach srebro wywalczył Oleksii Lysenko.

Aktualnym Wicemistrzem Europy seniorów w tej kategorii jest Piotr Kuczera, zaś Michał Jędrzejewski brązowym medalistą ubiegłorocznych ME juniorów.

- Uważam, że nasza polska trójka – Michał, Oleksii i ja, wraz z Węgrem Zsomborem Vegiem, zaliczana była do grona najmocniejszych w stawce zawodników Pucharu Europy w Sarajewie. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie w międzynarodowym turnieju – przyznał 21-letni Nikodem Kubiak.

Judoka PGE Akademia Judo Poznań wygrał z Jamajczykiem Nicholim Daleyem, w półfinale przegrał z Zsomborem Vegiem, a o brąz pokonał Włocha Davide Pozziego.

- Pierwszą walkę wygrałem poprzez tani-otoshi i przejście do trzymania, zaś pojedynek o brąz rozstrzygnąłem na waza-ari wykonując kouchi-gari. Półfinał z Vegiem przegrałem na tani-otoshi – powiedział reprezentant Biało-Czerwonych.

Nikodem Kubiak przyznał, że głównym celem w tym roku są dla niego Mistrzostwa Europy Młodzieży U23. - Startowałem w zeszłym roku w ME juniorów w Luksemburgu. Niestety w debiucie przegrałem z Włochem Jeanem Carlettim, z którym wcześniej wygrałem w Pucharze Europy w Coimbrze – przyznał.

Nikodem Kubiak ma za sobą także pierwszy występ w seniorskim Pucharze Świata. Pod koniec lutego w Warszawie przegrał z Turkiem Mertem Sismanlarem.

Co ciekawe, w polskim judo kilku bardzo dobrze zapowiadających się zawodników o nazwisku Kubiak. - Damian, Kacper, Filip i ja jesteśmy w zbliżonych kategoriach wagowych, co pozwala nam rywalizować miedzy sobą i wspólnie podnosić poziom sportowy. Oni trzej są braćmi, zaś ja nie jestem z nimi spokrewniony – dodał Nikodem Kubiak.