OOM - Mistrzostwa Polski Kadetów: niespodzianki w Chęcinach

Nie zabrakło niespodzianek w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwach Polski Kadetów w Chęcinach. W kategorii -70kg złoty medal Zuzanna Banaszek, która w finale wygrała z Katarzyną Sobierajską, zwyciężczynię dwóch tegorocznych Pucharów Europy.

- W tym sezonie Katarzyna Sobierajska wygrywała w PE w Follonicy i Zagrzebiu. Tymczasem w finale Mistrzostw Polski triumfowała jej koleżanka klubowa z AZS UW Warszawa Zuzanna Banaszek. W innych wagach wygrywały m.in. Oliwia Onysk -40kg, Zuzanna Woźniak -48kg i Anika Łozińska -63kg - mówi Paweł Zagrodnik, który wraz z Kotaro Sasaki prowadzi kadrę narodową kadetów i kadetek.

Dwa medale w tegorocznych PE wywalczył także Michał Kowalczyk (-66kg) - srebro w Fuengiroli i brąz w Zagrzebiu. W turnieju OOM "Świętokrzyskie 2019" pokonał 5 rywali, w tym w półfinale Filipa Kubiaka (KS Akademia Judo Poznań) i w finale Szymona Szymańskiego (UKJ Yuko Józefów).

- Do niespodzianki doszło w wadze -73kg, w której pierwsze miejsce zajął Kacper Karaś (TS Wisła Kraków). Wygrywał z Wojciechem Grądzkim (K.S. Judo Czechowice-Dziedzice) i Bartoszem Borzęckim (UKJ Ryś Warszawa), którzy mają kwalifikację na Mistrzostwa Europy w Warszawie pod koniec czerwca - dodał trener Paweł Zagrodnik, który jako zawodnik był 5 na Igrzyskach w Londynie.

W kategorii -81kg na wyrównanym poziomie są Dmitrij Janczylik (UKS Galeon Gdynia) i Albin Kocioł (TS Wisła Kraków). - W Chęcinach wygrał Dmitrij, który już pokazywał się z dobrej strony w zawodach międzynarodowych. W wyższej wadze złoto wywalczył Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk), dla którego to był dopiero 2 start, ale i 2 zwycięstwo w kat. -90kg. Ubiegły rok zaczął od wagi -73kg, potem walczył w -81kg, a teraz jest już w -90kg. Takie tempo zmian jest niekorzystny, chociaż on wygrał i Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski - przyznał szkoleniowiec reprezentacji.

W rywalizacji drużynowej zwyciężyli judocy MKS Juvenia Wrocław przed KS Judo Tigers Wrocław i GKS Czarni Bytom.

W dniach 18-19 maja Polacy startować będą w Otwartym Pucharze Europy w Bielsku-Białej, a najważniejszym turniejem pierwszego półrocza będą Mistrzostwa Europy w Warszawie 27-30 czerwca.