Grand Slam w Baku: 7. lokaty Agata Ozdoby-Błach i Karoliny Tałach

Występujące w kategorii wagowej -63kg Agata Ozdoba-Błach (KS AZS AWF Wrocław) i Karolina Tałach (SGKS Wybrzeże Gdańsk) wygrały po 2 walki i zajęły 7 pozycje w turnieju Grand Slam w Baku.

Zajmująca 15 miejsce na świecie Agata Ozdoba-Błach wygrała w dogrywce z Turczynką Ilaydą Seyis oraz w 42 sek z Azerką Dianą Shoranovą. W ćwierćfinale Polka przegrała z nr 2 na liście Międzynarodowej Federacji, wybitną słoweńską judoczką Tiną Trstenjak, która osiągnęła już wszystko - Mistrzyni Olimpijski z Rio oraz była Mistrzyni Świata i 2-krotna Mistrzyni Europy. W walce repesażowej wrocławianka uległa innej zawodniczce ze światowej czołówki Holenderce Juul Franseen.

Karolina Tałach w 1/8 finału pokonała nr 5 na świecie, czyli plasującą się wyżej aż o 50 miejsc, Słowenkę Andreję Leski, która w tym sezonie wygrała Grand Prix w Maroku oraz wywalczyła brązowe medale na Grand Slam we Francji i w Niemczech. Wcześniej reprezentantka Biało-Czerwonych zwyciężyła także Brytyjkę Lubjanę Pjovesanę (IJF – 28).

Niestety później polska judoczka doznała porażek z rywalkami plasującymi się na 12 i 19 lokacie – Holenderką Sanne Vermeer oraz Gankhaich Bold z Mongolii. Ten drugi pojedynek, o prawo walki o brązowy krążek, trwał ponad 5 minut.

W kategorii -57kg Anna Borowska (KS Kejza Team Rybnik) pokonała Rumunkę Loredanę Ohai i przegrała po 8.17 min z Chinką Tian Hongije. O wyniku przesądziło shido przy stanie 2:2 w karach. W tej samej wadze Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik) na początku dogrywki została pokonana przez Rumunkę w barwach Azerbejdżanu Alexandrę-Larisę Florian.

Większość pozostałych naszych judoków wygrywała po 1 walce, niektórzy odpadali po swych inauguracyjnych potyczkach. Nie powiodło się m.in. Maciejowi Sarnackiemu (TS Gwardia Olsztyn), który w 1/8 finału wagi +100kg przegrał z Młodzieżowym Mistrzem Europy 2018 (w tym samym turnieju złoto zdobyła Julia Kowalczyk) Rosjaninowi Ruslanowi Shakhbazovowi.