POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Polscy trenerzy doskonali umiejętności w projekcie "Grip"

Kolejną cenną inicjatywą Polskiego Związku Judo była organizacja przeznaczonego dla trenerów programu "Grip" (Uchwyt). - Po zakończonym kursie nasi szkoleniowcy potrafią metodycznie nauczać technik uchwytów - mówi Adam Maj, dyrektor sportowy PZ Judo i były trener kadry olimpijskiej Londyn 2012.

W czterech seminariach szkoleniowych, które odbywały się w Centralnych Ośrodkach Sportu w Zakopanem, Cetniewie oraz Spale, wzięło udział 37 trenerów. Zrealizowane zostały ze środków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

- Projekt pod nazwą "Grip", czyli "Uchwyt" skierowany był do trenerów szkolących zawodników i zawodniczki w perspektywie startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryż w 2024 roku. Głównym ego celem było podniesienie poziomu wyszkolenia technicznego i taktycznego szkoleniowców w zakresie walki o uchwyt oraz umiejętności związanych z metodycznym prowadzeniem zajęć w zakresie nauczania i doskonalenia techniki i taktyki - powiedział dr Adam Maj.

Z byłym trenerem kadry olimpijskiej Londyn 2012, ostatnie zajęcia w Spale - jako główny prowadzący szkolenie w zakresie umiejętności technicznych - poprowadził trener reprezentacji kadetów Kotaro Sasaki.

- Japoński szkoleniowiec wraz z trenerem Pawłem Zagrodnikiem doskonale przygotowali zajęcia treningowe z zakresu uchwytów - dodał dyrektor sportowy Związku, który całość szkolenia wzbogacił warsztatowymi zajęciami w obszarze wielowymiarowej roli trenera w rozwoju zawodnika i umiejętności nauczania elementów technicznych i taktycznych.

Jak zaznaczyli organizatorzy seminarium, trenerzy pomiędzy kolejnymi spotkaniami w COS OPO mieli za zadanie teoretycznie i praktyczne doskonalić się w metodycznym prowadzeniu zajęć z zawodnikami i szkoleniowcami w swych klubach.

- Szkolenie zakończyło się "mikrotreningiem” oraz otrzymaniem certyfikatu "Grip", co zobowiązuje do przeprowadzenia warsztatu szkoleniowego dla trenerów w województwie i regionie. Nabyte umiejętności są zatem punktem wyjścia do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami w środowisku trenerskim. Po zakończonym kursie trenerzy potrafią metodycznie nauczać technik uchwytów. Widać również duże zapotrzebowanie na doskonalenie warsztatu trenerskiego w zaproponowanej formule, co bardzo cieszy i dodaje energii do dalszej pracy z trenerami - podsumował trener Adam Maj.

Doświadczony szkoleniowiec podkreślił, że warsztaty, tj. zajęcia praktyczne prowadzono w oparciu o narzędzia i metody, które praktykował w Akademii Trenerskiej przy Instytucie Sportu-Państwowym Instytucie Badawaczym w Warszawie na kursie "Coach Developers".

- Dziękuję trenerom za duże zaangażowanie w trakcie zajęć i warsztatów oraz wszystkim, którzy pomagali w organizowaniu i przygotowywaniu seminariów. Duże podziękowania dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Związkowi Judo za możliwość realizacji projektu - powiedział Adam Maj.

Kolejne spotkanie z trenerami odbędzie się 29 grudnia w Bytomiu z udziałem m.in. trenera głównego reprezentacji Polski Mirosława Błachnio oraz trenera asystenta kadry narodowej Jarosława Wołowicza, szkoleniowców współpracujących z ekipą Biało-Czerwonych Przemysławem Matyjaszkiem, Pawłem Zagrodnikiem i wieloma innymi.