Grand Prix w Tel Avivie: Julia Kowalczyk spotka się z Gruzinką Liparteliani

Z udziałem 548 judoków - 315 zawodników i 233 zawodniczek - z 83 krajów, w tym 18-osobowej reprezentacji Polski, rozpoczną się jutro w Tel Avivie zawody rangi Grand Prix. To pierwszy tegoroczny turniej zaliczany do kwalifikacji olimpijskich.

W pierwszej rundzie eliminacji bardzo ciekawie zapowiada się walka brązowej medalistki ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Seniorek Julii Kowalczyk (-57kg) z Eteri Liparteliani. W 2019 roku Gruzinka została Mistrzynią Świata i Europy Juniorek oraz Młodzieżową Mistrzynią Europy. We wrześniu 2017 roku spotkały się na MEJ w słoweńskim Mariborze i wówczas wygrała judoczka z Rybnika.

W tej samej wadze Anna Borowska w pierwszym pojedynku zmierzy się z Loredaną Ohai. W maju ub. roku reprezentantka Biało-Czerwonych pokonała Rumunkę w turnieju Grand Slam w azerskim Baku.

Na broniącą tytułu w kategorii -63kg i dobrze sobie znaną Włoszkę Marię Centracchio trafiła Agata Ozdoba-Błach, brązowa medalistka MŚ z 2017 roku. Natomiast Karolina Tałach-Gast będzie walczyła z Han Hee Ju z Korei Południowej.

Egzotycznego rywala na początek zawodów wylosował Damian Szwarnowiecki (81-kg) - będzie rywalizował z Hugo Cumbo z Vanuatu. W kolejnej rundzie już czeka Portugalczyk Anri Egutidze.

Najstarszy w polskiej drużynie Maciej Sarnacki (ur. 10 lutego 1987 roku) powalczy z 18-letnim Węgrem Richardem Sipoczem, który w tamtym roku wygrał m.in. Puchar Europy Juniorów w Poznaniu, ale także Młodzieżowe ME U-23 w rosyjskim Izhevsku. Młody Węgier sięgnął też po brązowe medale MŚJ, MEJ oraz seniorskich zawodów Grand Prix w Budapeszcie.

Najlepsi w Tel Avivire w poszczególnych kategoriach wagowych dostaną po 700 punktów i 3 tysiące dolarów, srebrni medaliści 490 pkt i 2 tys. dol, a brązowi medaliści 350 pkt i 1 tys.