EO w Warszawie: złoto Pieńkowskiej, brąz Kalety i Dąbrowskiej

3 medale – złoto Karoliny Pieńkowskiej oraz brąz Aleksandry Kalety (obie -52kg) i Anny Dąbrowskiej (-57kg) – a także 4 miejsce w klasyfikacji drużynowej to bilans reprezentantów Polski w pierwszym dniu turnieju Europen Open w Warszawie. Bardzo blisko podium był także Ksawery Morka (-73kg), a na 7 lokacie uplasowała się Nikola Szlachta (-52kg).

Podobnie jak przed 2 laty Karolina Pieńkowska stanęła na najwyższym stopniu podium przed swoją publicznością. Dziś w Arenie Ursynów na pokonanie czterech przeciwniczek potrzebowała niespełna 5 minut. Kolejno była Młodzieżowa Mistrzyni Europy U-23 wygrała z Francuzką Cheyenne Mounier, Rumunką Eleną Stere, w półfinale z Ukrainką Anną Surovą i w finale z Białorusinką Kseniyą Danilovich.

Bardzo dobrze zaprezentowała się w tej samej wadze Aleksandra Kaleta. Brązowym krążkiem sprawiła sobie prezent na 22 urodziny, który będzie obchodziła 5 marca. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów z 2018 roku pokonała Azerkę Shafag Mammadovą, a następnie przegrała z Anną Surovą. W dwóch kolejnych walkach zwyciężała rumuńskie zawodniczki – w repesażu Elenę Stere i o medal Cleonię Riciu.

W kategorii -57kg na podium stanęła Anna Dąbrowska, a szczególnym wydarzeniem było jej repesażowe zwycięstwo z Niemką Amelie Stoll, która w rankingu IJF jest 47, a Polka sklasyfikowana jest 130 miejsc niżej. Z kolei pojedynek o brąz wrocławianki z Josie Steele trwał 7.35 min. Anna Dąbrowska okazała się lepsza od Brytyjki. Natomiast w eliminacjach polska judoczka wygrała z Azerką Sakiną Zayirovą i Holenderką Pleuni Cornelisse, a uległa drugiej z Brytyjek Bekky Livesey, która ostatecznie była 5.

Dla Aleksandry Kalety to pierwszy medal z European Open. Na początku miesiąca zajęła 7 miejsce w portugalskim Odivelas. Podobnie jest w przypadku Anny Dąbrowskiej (obie rocznik 1998), wcześniej zdobyła srebro ME Kadetek i brąz MŚ Kadetów, ale w seniorskim EO nie miała jeszcze krążka.

Bardzo pozytywny występ zanotował Ksawery Morka, 24-letni judoka, który przed 2 laty triumfował w Pucharze Europy w Bratysławie. Dzisiaj w Warszawie pokonał 4 rywali, a przegrał dopiero w półfinale z Rosjaninem Olegiem Babgoevem i o brąz ze Szwajcarem Timo Allemannem. Obie te walki rozstrzygały się w dogrywkach. Wcześniej Polak wygrał m.in. z wyżej notowanymi Francuzem Lucasem Otmane i Holendrem Samem Van T’ Westende.

W niedzielę początek 2 dnia zmagań w Turnieju Warszawskim w hali przy ul. Pileckiego o g. 10:00. Rywalizacja odbywać się będzie w 8 kategoriach kobiecych i męskich. Zawody w Arenie Ursynów zaliczane są do kwalifikacji olimpijskich Tokio 2020.