Mijają 24 lata od wspaniałego sukcesu polskich judoków w Atlancie

Sprostowanie do artykułu dotyczące kadry szkoleniowej Pawła Nastuli przygotowującej Mistrza do Igrzysk w Atlancie

Mijają właśnie 24 lata od jednego z największych sukcesów w historii naszego judo. W dniach 21-22 lipca 1996 roku na Igrzyskach w Atlancie złoty medal w wadze -95kg zdobył Paweł Nastula, a srebrny w kategorii -66kg wywalczyła Aneta Szczepańska.

Przed nimi na olimpijskim podium stawali Waldemar Legień (dwa razy złoto), Antoni Zajkowski (srebro), Janusz Pawłowski (srebro, brąz) i Marian Tałaj (brąz).

W walkach finałowych oboje Polacy walczyli w Atlancie z reprezentantami Korei Południowej – 26-letni wtedy Paweł Nastula pokonał Kim Min-soo, a niespełna 22-letnia Aneta Szczepańska przegrała z Cho Min-sun.

Łącznie w amerykańskim turnieju Paweł Nastula zwyciężył wówczas w 5 pojedynkach, zaś Aneta Szczepańska pokonała 3 rywalki.

Pawła Nastulę do sukcesu w Atlancie przygotowali Wojciech Borowiak i Marek Rzepkiewicz (utworzony był specjalny Team Nastula), a we Włocławku Aneta Szczepańska z Romanem Stawisińskim.

W swojej karierze zawodniczej Paweł Nastula był również 2-krotnie Mistrzem Świata, raz Wicemistrzem Świata i 3 razy Mistrzem Europy oraz Wicemistrzem Europy. Aneta Szczepańska wywalczyła brąz w Mistrzostwach Świata i srebro w Mistrzostwach Europy. Oboje należą do najwybitniejszych postaci w historii polskiego judo.

Trenerami reprezentacji Polski w judo podczas Igrzysk w Atlancie byli dwaj młodzi szkoleniowcy Wiesław Błach (kobiety) i Jarosław Wołowicz (mężczyźni). Dziś trener Jarosław Wołowicz współpracuje z głównym selekcjonerem kadry narodowej Mirosławem Błachnio.