Podsumowanie 2022 roku: Polacy zdobywali medale w MŚ i ME seniorów i juniorów

To był udany rok dla krajowego judo, kierowanego przez Prezesa Polskiego Związku Jacka Zawadkę. Nasi reprezentanci zdobywali medale w Mistrzostwach Świata i Europy seniorów i juniorów, a także w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF).

W seniorach Wicemistrzem Europy w nowej dla siebie wadze został Piotr Kuczera (-100kg). Ubiegłoroczna Mistrzyni Europy Beata Pacut-Kłoczko (-78kg) sięgnęła po brązowy krążek Mistrzostw Świata.

Świetnie spisali się również polscy juniorzy. Mistrzem Europy został Ksawery Ignasiak (-60kg), a Wicemistrzem Starego Kontynentu Michał Jędrzejewski (-100kg). W MŚJ brąz zdobył Marcin Kowalski (-73kg).

Rywalizację w EYOF z brązem zakończyła Julia Bulanda (-57kg).

Blisko podium byli Biało-Czerwoni w MŚ i ME w kategorii kadetów oraz w MME w grupie młodzieżowej.

Reprezentanci Polski wywalczyli medale także w turniejach IJF Masters, Grand Slam, Grand Prix, czyli tych najwyżej punktowanych w kwalifikacjach olimpijskich do Igrzysk w Paryżu w 2024 roku.

Dorobek medalowy (i 5 miejsca) polskich judoków w MŚ oraz ME w judo w 2022 roku: