POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Seminarium szkoleniowe z przepisów walki Elbląg 2025 - edukacyjny początek roku

W ramach XII Judo Campu, w dniu 4 stycznia 2025 roku w Elblągu, odbyło się seminarium szkoleniowe z przepisów walki, zorganizowane dla trenerów, sędziów oraz zawodników kadr narodowych Polskiego Związku Judo (PZJudo). Wydarzenie, które miało formę hybrydową, przyciągnęło około 260 uczestników, z czego 100 osób wzięło udział stacjonarnie.

Celem seminarium było omówienie nowych przepisów walki, które weszły w życie od 2025 roku. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi zmianami w przepisach, które będą obowiązywały na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Szkolenie poprowadzili sędziowie i trenerzy, którzy mieli okazję miesiąc wcześniej reprezentować nasz związek na Istanbul Technical Seminar 2024 (14-15.12.2024). Wśród prelegentów znaleźli się Waldemar Sobczyk (Koordynator GKS PZJudo) oraz Cezary Borzęcki (przedstawiciel środowiska trenerskiego). Wsparcia udzielili także: Sławomir Kownacki (Dyrektor Sędziów PZJudo), Adam Maj (Dyrektor Sportowy PZJudo) oraz Sebastian Skorulski (Sekretarz Kolegium Sędziów PZJudo)

W trakcie spotkania odbyło się także połączenie online z Danielem Lascau, Dyrektorem Sędziów Międzynarodowej Federacji Judo (IJF), który przekazał uczestnikom ważne informacje o konieczności zmian w przepisach na nowy cykl olimpijski. Lascau życzył polskim zawodnikom, trenerom i sędziom wielu sukcesów na nadchodzących zawodach międzynarodowych, a także zapewnił o wsparciu międzynarodowej federacji w dalszym rozwoju judo w Polsce.

„Seminarium było doskonałą okazją, by w sposób jasny i przystępny przedstawić zmiany w przepisach walki oraz podkreślić znaczenie współpracy pomiędzy trenerami a sędziami. Celem była nie tylko edukacja, ale także budowanie wspólnej przestrzeni do wymiany wiedzy, co w przyszłości może przyczynić się do dalszego rozwoju polskiego judo” – podkreślił Sławomir Kownacki (Dyrektor Sędziów PZJudo) .

Uczestnicy docenili również formę hybrydową, która pozwalała na szeroki zasięg i dostęp do szkolenia, niezależnie od miejsca pobytu.

Prowadzący seminarium wyrażają wdzięczność organizatorom za udostępnienie przestrzeni do przeprowadzenia tego szkolenia w ramach XII Judo Campu w Elblągu. Dziękują również zespołowi technicznemu, w skład którego weszli Piotr Radgowski, Paweł Radgowski oraz Bogusław Wawro, za ich profesjonalizm i wsparcie podczas wydarzenia.

Całe wydarzenie zakończyło się sukcesem, a uczestnicy opuścili seminarium z pełną wiedzą na temat nadchodzących zmian w przepisach oraz z nowym zrozumieniem roli, jaką odgrywa współpraca trenerów i sędziów w procesie rozwoju judo w Polsce. Warto także wspomnieć, że jako Rada Kolegium Sędziów PZJudo, obecnie pracujemy nad opracowywaniem kolejnych materiałów szkoleniowych oraz nad wsparciem Okręgowych Związków Judo w organizacji szkoleń w okręgach. Będzie to idealna kontynuacja tego seminarium, mająca na celu dalszy rozwój i standaryzację wiedzy wśród trenerów i sędziów na terenie całej Polski.

Link do materiałów IJF: https://referee.ijf.org/