„O Złoto Shoguna": Ksawery Morka i Oleksii Lysenko zwycięzcami turnieju

Mistrz Polski Ksawery Morka (-73kg) i Wicemistrz Polski Oleksii Lysenko (-100kg) zwyciężyli w Międzynarodowym Turnieju Mistrzów Judo o "Złoto Shoguna 2022" w Gliwicach w kategoriach – odpowiednio – do 75 kg i powyżej 75 kg.

W finale mini open Ksawery Morka wygrał z Konradem Szatkowskim, który z kolei w półfinale pokonał Bolesława Flejmę.

Z kolei w decydującym pojedynku open zmierzyli się Oleksii Lysenko i Kacper Szczurowski. Triumfował pierwszy z wymienionych zawodników i tym samym zrewanżował się rywalowi za porażkę w finale niedawnych MP w Warszawie.

To była dwunasta edycja Turnieju Mistrzów o "Złoto Shoguna". Judocy rywalizowali w Hali Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 26 w Gliwicach.

W przeszłości w prestiżowych zawodach zwyciężali m.in. Krzysztof Wiłkomirski, Janusz Wojnarowicz, Belgowie Dirk van Tichelt i Benjamin Harmegnies, Ukrainiec Siergiej Drebot oraz Niemcy Dino Pfeifer i Sven Heinle.