POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Oleksii Lysenko - poprzedni rok był najlepszy w mojej karierze

- 2018 rok to był najlepszy w mojej karierze sportowej - mówi pochodzący z Ukrainy Oleksii Lysenko (-100kg), który zdobył dla Polski brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Gyor na Węgrzech.
 
- Wcześniej startowałem w kilku turniejach mistrzowskich, w kadetach, juniorach i młodzieżowcach, ale tylko razem byłem 5. W końcu w MME U23 udało się zdobyć medal z imprezy o zasięgu mistrzowskim międzynarodowym - powiedział judoka AZS AWF Warszawa, który zajął 5 pozycję także w ME Kadetów w 2012 roku w Czarnogórze.
 
7 lat temu w czarnogórskim Barze Oleksii Lysenko pokonał m.in. polskiego zawodnika Arkadiusza Matlakowskiego. W listopadzie 2018 w Gyor wygrał 4 walki, w tym o brąz ze Szwajcarem Otto Imalą.
 
Obecnie reprezentant Polski trenuje indywidualnie w Warszawie pod okiem Wojciecha Borowiaka. - Niedawno miałem operację prostowanie przegrody nosowej. Mam nadzieję, że wkrótce dołączę na zgrupowanie reprezentacji oraz planuję wystąpić 2 lutego w Pucharze Polski – dodał brązowy medalista ubiegłorocznego Pucharu Europy w niemieckim Saarbrucken.
 
Oleksii Lysenko urodził się w 1996 roku, co oznacza, że zakończył już starty w młodzieżowcach i od tego sezonu będzie walczył już tylko w seniorach. W podobnej sytuacji są m.in. Paula Kułaga, Katarzyna Wiszniewska, Tomasz Czerniawski i Ksawery Morka.
 
- Niestety urodziłem się 23 grudnia 1996 roku i jestem już wyłącznie seniorem. Będę starał się w 2019 roku zdobyć medal na Pucharze Świata albo na zawodach z serii IJF World Tour. Wierzę, że pierwszym występem międzynarodowym będzie Puchar Świata w dniach 2-3 marca w Warszawie, gdzie również liczę na dobry wynik - przyznał podopieczny trenera Mirosława Błachnio w kadrze narodowej Biało-Czerwonych.
 
22-letni Oleksii Lysenko zaczął trenować judo mając 5 lat. Był mistrzem Ukrainy kadetów, juniorów i młodzieżowców, a w seniorach zdobył srebro w 2016 roku. W kolejnym sezonie był już srebrnym medalistą Mistrzostw Polski.