Nie zabrakło niespodzianek w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwach Polski Kadetów w Chęcinach. W kategorii -70kg złoty medal Zuzanna Banaszek, która w finale wygrała z Katarzyną Sobierajską, zwyciężczynię dwóch tegorocznych Pucharów Europy.
- W tym sezonie Katarzyna Sobierajska wygrywała w PE w Follonicy i Zagrzebiu. Tymczasem w finale Mistrzostw Polski triumfowała jej koleżanka klubowa z AZS UW Warszawa Zuzanna Banaszek. W innych wagach wygrywały m.in. Oliwia Onysk -40kg, Zuzanna Woźniak -48kg i Anika Łozińska -63kg - mówi Paweł Zagrodnik, który wraz z Kotaro Sasaki prowadzi kadrę narodową kadetów i kadetek.
Dwa medale w tegorocznych PE wywalczył także Michał Kowalczyk (-66kg) - srebro w Fuengiroli i brąz w Zagrzebiu. W turnieju OOM "Świętokrzyskie 2019" pokonał 5 rywali, w tym w półfinale Filipa Kubiaka (KS Akademia Judo Poznań) i w finale Szymona Szymańskiego (UKJ Yuko Józefów).
- Do niespodzianki doszło w wadze -73kg, w której pierwsze miejsce zajął Kacper Karaś (TS Wisła Kraków). Wygrywał z Wojciechem Grądzkim (K.S. Judo Czechowice-Dziedzice) i Bartoszem Borzęckim (UKJ Ryś Warszawa), którzy mają kwalifikację na Mistrzostwa Europy w Warszawie pod koniec czerwca - dodał trener Paweł Zagrodnik, który jako zawodnik był 5 na Igrzyskach w Londynie.
W kategorii -81kg na wyrównanym poziomie są Dmitrij Janczylik (UKS Galeon Gdynia) i Albin Kocioł (TS Wisła Kraków). - W Chęcinach wygrał Dmitrij, który już pokazywał się z dobrej strony w zawodach międzynarodowych. W wyższej wadze złoto wywalczył Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk), dla którego to był dopiero 2 start, ale i 2 zwycięstwo w kat. -90kg. Ubiegły rok zaczął od wagi -73kg, potem walczył w -81kg, a teraz jest już w -90kg. Takie tempo zmian jest niekorzystny, chociaż on wygrał i Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski - przyznał szkoleniowiec reprezentacji.
W rywalizacji drużynowej zwyciężyli judocy MKS Juvenia Wrocław przed KS Judo Tigers Wrocław i GKS Czarni Bytom.
W dniach 18-19 maja Polacy startować będą w Otwartym Pucharze Europy w Bielsku-Białej, a najważniejszym turniejem pierwszego półrocza będą Mistrzostwa Europy w Warszawie 27-30 czerwca.
Wyniki
kadetki
-40kg
1. Oliwia Onysk (KJ Koka Jastrzębie-Zdrój)
2. Anna Zakrzewska (KS Akademia Judo Poznań)
3. Karina Grzywacz (KJ Koka Jastrzębie-Zdrój)
-44kg
1. Natalia Stokłosa (MUKS Kokoro Łódź)
2. Kinga Klimczak (MKS Juvenia Wrocław)
3. Zuzanna Koś (UKS 15 Krosno)
-48kg
1. Zuzanna Woźniak (UKJ Yuko Józefów)
2. Martyna Ihas (Stowarzyszenie Sportowe "Dąb" Dębowiec)
3. Alicja Gowarzewska (AZS AWF Katowice) i Weronika Styrcz (UKS Arashi Łódź)
-52kg
1. Alicja Ołdak (UKJ Ryś Warszawa)
2. Oliwia Wątorek (T.S. MOSiR Bochnia)
3. Wiktoria Grabowska (PTS Gwardia Bydgoszcz) i Natalia Piotrowska (KJ Koka Jastrzębie-Zdrój)
-57kg
1. Maria Sywanycz (SGKS Wybrzeże Gdańsk)
2. Aleksandra Konopka (AZS AWF Katowice)
3. Gabriela Kwaśny (UKS "ASW-Judo" Jasło) i Marta Twardowska (MKS Juvenia Wrocław)
-63kg
1. Anika Łozińska (KJ Samuraj Koszalin)
2. Martyna Glubiak (GKS Czarni Bytom)
3. Agata Pontek (AZS UW Warszawa) i Oliwia Szczepanowska (MKS Juvenia Wrocław)
-70kg
1. Zuzanna Banaszek (AZS UW Warszawa)
2. Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa)
3. Emilia Gonsior (Klub Judo AZS Opole) i Natalia Kobus (UKS "Praskie Centrum Sportu" Warszawa)
+70kg
1. Oliwia Woźniczka (MKS Juvenia Wrocław)
2. Paulina Zarychta (MKS Juvenia Wrocław)
3. Weronika Jaworska (KS Judo Gwardia w Koszalinie) i Julia Rosińska (UKS 10 Bydgoszcz)
kadeci
-46kg
1. Mateusz Fityka (GKS Czarni Bytom)
2. Mukhtar Alwaqedi (MKS Truso Elbląg)
3. Michał Durski (AZS Organizacja Środowiskowa Poznań) i Patryk Zawadzki (UKS "ASW-Judo" Jasło)
-50kg
1. Igor Błaszczak (MKS Juvenia Wrocław)
2. Jakub Malinowski (Wrocławskie Stowarzyszenie Sportowe "Winner" Wrocław)
3. Karol Kowalski (TS Wisła Kraków) i Wiktor Pigułeczka (MKS Juvenia Wrocław)
-55kg
1. Filip Grela (GKS Czarni Bytom)
2. Kacper Rola (KS Start Radom)
3. Ksawery Ignasiak (UKS Conrad Gdańsk)
3. Krzysztof Klimkiewicz (UMKS Żak Kielce)
-60kg
1. Olaf Loska (K.S. Judo Czechowice-Dziedzice)
2. Adam Olay-Fernandez (UKS "Praskie Centrum Sportu" Warszawa)
3. Bartosz Naczyński (UKS Dwójka Rydułtowy) i Łukasz Wysocki (UKS Fenix Bytom)
-66kg
1. Michał Kowalczyk (UKJ Ryś Warszawa)
3. Dawid Pietras (MKS Pałac Młodzieży Łódź) i Aleksander Raczek (MKS Juvenia Wrocław)
-73kg
1. Kacper Karaś (TS Wisła Kraków)
2. Wojciech Grądzki (K.S. Judo Czechowice-Dziedzice)
3. Bartosz Borzęcki (UKJ Ryś Warszawa) i Oskar Rogalski (Judo Legia Warszawa)
-81kg
1. Dmitrij Janczylik (UKS Galeon Gdynia)
2. Albin Kocioł (TS Wisła Kraków)
3. Aleksander Eiduks (AZS UW Warszawa)
3. Dominik Popielarz (UKS Feniks Bytom)
-90kg
1. Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk)
2. Dawid Mechowski (UKS Conrad Gdańsk)
3. Filip Karczyk (UKS "Praskie Centrum Sportu" Warszawa) i Jakub Żmudziński (UKS Dwójka Tarnowskie Góry)
+90kg
1. Andrzej Radzik (Klub Judo AZS Opole)
2. Jakub Wichłacz (Bytowski Klub Sportów Walki Bytów)
3. Bartłomiej Morman (WKS Gwardia Warszawa) i Kacper Wojciechowski (UKS Tomita Elbląg)