POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Ostatnie zgrupowanie Polaków przed Igrzyskami Europy – Mistrzostwami Europy

W niepełnym składzie przygotowywać się będzie w COS OPO w Zakopanem reprezentacja Polski do rozpoczynających się za 3 tygodnie Igrzysk Europejskich – Mistrzostw Europy w Mińsku na Białorusi.

- Z 16-osobowej kadry, która zdobyła kwalifikację na European Games, na obozie zabraknie Michała Bartusika (-73kg), który poinformował w rozmowie telefonicznej, że nie zdoła wyleczyć kontuzji i nie wystąpi w Mińsku. Tym samym zabraknie go na zgrupowaniu, które potrwa do 16 czerwca – mówi trener główny reprezentacji Mirosław Błachnio.

Niedawno Polacy przybywali na kilkudniowym campie międzynarodowym na Białorusi. Po kilku dniach przerwy dziś rozpoczynają zgrupowanie w Zakopanem, które pierwotnie miało być podzielone na dwie części – jedna w stolicy polskich Tatr, a druga w COS OPO w Spale.

- Niestety ten drugi ośrodek nam odmówił, ale na szczęście bardzo życzliwie zostaliśmy potraktowani przez COS OPO w Zakopanem, gdzie mamy zapewnione bardzo dobre warunki do treningów. Jestem zadowolony także z ośrodka w Staykach na Białorusi, choć niektórzy nasi kadrowicze nie zrealizowali całego programu szkoleniowego. Niektórzy mają różne kontuzje i urazy, ale nie na tyle poważny, by wykluczały ich ze startu w Igrzyskach Europy – Mistrzostwach Europy – dodał szkoleniowiec kadry narodowej.

W Zakopanem trenować będzie ok. 30 judoków – z kadry seniorów i młodzieżowej, która swoje ME ma późną jesienią w Rosji.

- W pierwszych dniach chcemy jeszcze skupić się na podnoszeniu poziomu cech motorycznych, a w dalszej części obozu na doskonaleniu elementów techniczno-taktycznych, będzie sporo zajęć zindywidualizowanych pod konkretnych zawodników. Im bliżej końca zgrupowania, tym więcej pracy dotyczącej szybkości i dynamiki. Zejdziemy z obciążeń, a pojawi się głód maty. Niestety nie wszyscy będą z nami przez cały okres, na początku czerwca ślub bierze Karolina Tałach i kilka osób z kadry będzie brało udział w uroczystości. Inni mają też egzaminy na studiach i będą wyjeżdżać na 2-3 dni – powiedział Mirosław Błachnio, któremu w pracy pomagać będą m.in. trenerzy Jarosław Wołowicz, Przemysław Matyjaszek i zajmujący się analizą walki i taktyką Jarosław Mroczko.

Ślubowanie polskiej reprezentacji przed Igrzyskami Europy zaplanowane jest na 18 czerwca w Warszawie, następnego dnia wylot do Mińska. Turniej indywidualny potrwa od 22 do 24 czerwca, a drużyn mieszanych odbędzie się 25 czerwca.