POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

PE Juniorów w Poznaniu: Agata Pałka – seniorskie judo z rzutami „niespodziankami”

- Mam nadzieję, że idę w kierunku seniorskiego judo. Dużo zmian w ostatnich latach nie było, ponieważ dość szybko odkryłam, w jakich technikach czuję się najpewniej. Myślę, że tylko rzuty „niespodzianki” - mówi 19-letnia Agata Pałka (-63kg), który zdobyła srebrny medal podczas Pucharu Europy Juniorów w Poznaniu.

Zawodniczka Olimpu Nowa Sól uzyskała najlepszy wynik spośród reprezentantów Polski. Sześcioro innych Biało-Czerwonych wywalczyło brązowe krążki.

- Drugie miejsce w Poznaniu to zdecydowanie najwyższa pozycja na jakiej uplasowałam się dotychczas na Pucharze Europy. Uważam, że ciężka praca wcześniej czy później przynosi efekty – powiedziała podopieczna trenera Olimpu Dariusza Giedziuna. W kadrze narodowej szkoleniowcem Polek jest Jacek Kowalski.

Agata Pałka wygrała z Luksemburką Kenzą Cossu, Izraelką Yuval Udi Cohen i Francuzką Clarą Galludec, a w finale przegrała z Azerką Aytaj Gardashkhanli.

- W wielkopolskich zawodach miałam przyjemność walczyć z przeciwniczkam,i z którymi nigdy wcześniej nie spotkałam się na macie. Na liście startowej były znajome nazwiska, jak Izraelka Adelina Novitzki, z która wygrałam pojedynek o 3 miejsce na PE w Zagrzebiu jeszcze za czasów kadetek, czy Niemka Charlotte Van Leupoldt. Z nią często się spotykałam na poprzednich moich turniejch. Wygrane walki w Poznaniu kończyłam akcjami w parterze lub rzutami, które są moimi koronnymi technikami. W finale przegrałam z Azerką na sode po moich atakach – przyznała Agata Pałka.

Obecny sezon jest ostatnim w gronie juniorek mieszanki Nowej Soli. Miesiąc temu zajęła 7 miejsce w Pucharze Europy w Atenach, a teraz świetna 2 lokata w Polsce.

- Nie koncentruję się w tym momencie na turniejach mistrzowskich, mam przed sobą treningi, campy i więcej startów międzynarodowych. To im teraz poświęcam swoją uwagę. Jeśli chodzi o moje plany sportowe, chcę po prostu jak najlepiej zaprezentować się na tatami i mam nadzieję, że będzie na to okazja na Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Świata – stwierdziła reprezentantka Polski.

W niedawnych MP Juniorek w Rybniku w wadze -63kg wygrała Amelia Konfisz (Klub Judo AZS Opole). Druga była Agata Pontek (AZS AWF Katowice), a trzecie Anna Bednarz (UKS 15 Krosno) i Agata Pałka. - Jeżeli chodzi o krajową rywalizację nie skupiam się na ocenianiu poziomu swoich przeciwniczek. Jesteśmy dobrymi koleżankami poza matą i nie myślę o nich w kategorii „walki o miejsce w kadrze”. O tym, kto znajdzie się w składzie zadecydują trenerzy. Mimo wszystko cieszę się, że dziewczyny walczą na wysokim poziomie, bo dzięki temu „gonimy się” nawzajem i możemy wspólnie się rozwijać, by później dobrze reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej – mówiła Agata Pałka.