POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

PE Juniorów w Poznaniu: Grzegorz Teresiński – chcę powalczyć o medal

- Po sukcesie w Sarajewie, chcę powalczyć o medal także w Pucharze Europy Juniorów w Poznaniu (15-16 kwietnia) – mówi Grzegorz Teresiński (+100kg), którego z kolei w najbliższy weekend czeka kolejny start w zawodach tej rangi w portugalskiej Coimbrze.

Biało-Czerwoni bardzo dobrze spisali się w stolicy Bośni i Hercegowiny, gdzie aż pięcioro naszych judoków wywalczyło złoto. To dobry prognostyk przed PE Juniorów w Wielkopolsce.

- W Poznaniu będzie bardzo mocno obsadzony turniej z silnymi rywalami, lecz mój start w Sarajewie pokazał, że jestem w stanie uzyskać dobry wynik – powiedział 19-letni Grzegorz Teresiński (Kuma Judo Warszawa).

Na Bałkanach wszystkie trzy pojedynki wygrał przed czasem – w ćwierćfinale z Holendrem Bjornem Van Der Geestem, a także półfinale z Rumunem Dariusem Georgescu i finale z Estończykiem Kabrielem Kirną. Łącznie ma macie Polak spędził niecałe 6 minut.

- Wraz z trenerem Ireneuszem Łukowskim jesteśmy zadowoleni z mojego występu. Biłem się o wiele lepiej w porównaniu do poprzednich startów. W półfinale zrewanżowałem się za wcześniejszą porażkę zawodnikowi z Rumunii. W tej walce wykonałem ouchi gari z kolana, które było i efektywne, bo zdobyłem waza-ari, jak i moim zdaniem efektowne. To podcięcie pierwszy raz próbowałem zrobić na zawodach, a jednak się udało. Komplet zwycięstw przed czasem na ippon pokazuje, że jestem obecnie w bardzo dobrej formie – uważa Grzegorz Teresiński.

W niedalekiej przeszłości zdobywał on srebrne (m.in. w PE Juniorów w Banja Luce i Kadetów w Cluj Napoca) i brązowe (2 razy w MP Seniorów) medale, ale brakowało złota.

- Często ostatnio byłem na drugim stopniu podium, przez co stresowałem się finałem w Sarajewie. Jednak gdy wyszedłem na matę nie czułem tego stresu i pokonałem judokę z Estonii. Triumf w Sarajewie jest moim najważniejszym osiągnięciem dotychczas, bardzo mnie podbudował. Drugim dla mnie ważnym wynikiem jest mój pierwszy brązowy medal z MP Seniorów, wywalczony jako 18-latek. W tym roku będę próbował zdobyć mistrzostwo kraju – przyznał.

Do najważniejszych startów w 2023 roku pozostało jeszcze kilka miesięcy. Juniorskie Mistrzostwa Europy odbędą się we wrześniu w Holandii, a Mistrzostwa Świata w październiku w Portugalii.

- Oczywiście moim przyjacielem, zarazem głównym rywalem w juniorach o miejsce w kadrze na ME i MŚ jest Jakub Sordyl. Na te zawody mogą jechać jednak dwie osoby z jednej kategorii i wierzę, że w tym roku obaj powojujemy na imprezach mistrzowskich – podkreślił Grzegorz Teresiński.