PE Juniorów w Poznaniu: ważny sprawdzian przed Mistrzostwami Europy

Puchar Europy Juniorów w dniach 3-4 sierpnia w Poznaniu będzie dla wielu judoków ze Starego Kontynentu ważnym sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy Juniorów, które we wrześniu odbędą się w Finlandii. W stolicy Wielkopolski wystąpi ponad 50 Polaków, w tym kadrowicze i przedstawiciele klubów, np. 10-osobowa ekipa KS Akademia Judo Poznań.

European Cup U21 w Poznaniu zaliczany jest do cyklu światowej federacji IJF Junior World Tour. W przeszłości te zawody, z udziałem np. świetnych Japończyków, odbywały się m.in. we Wrocławiu oraz Gdyni i były „przepustką” do kariery w dorosłym judo. Pięć lat temu w polskim turnieju zwyciężyły m.in. aktualna Wicemistrzyni Świata Seniorek Funa Tonaki (-48kg), czy też jej rodaczki Hitomi Sakaguchi (-44kg), Mako Uchio (-52kg) i Momo Tamaoki (-57kg), jak również późniejszy Mistrz Europy Seniorów Francuz Walide Khyar (-60kg) oraz znakomici Holendrzy Frank De Wit (-81kg) i Michael Korrel (-90kg).

Z pewnością gwiazd światowej klasy nie zabraknie również za kilka dni w Poznaniu. Miejmy nadzieję, że wśród najlepszych znajdą się reprezentanci Polski przygotowujący się do ME w Vantaa. Na liście powołanych przez trenerów reprezentacji jest 26 zawodników i zawodniczek, w tym ośmioro mających już indywidualne kwalifikacje na Mistrzostwa Europy. Są to Natalia Kropska (-63kg), Eliza Wróblewska (-70kg), Maria Bączek (-78kg), Julia Świątkiewicz (+78kg) i Kinga Wolszczak (+78kg) oraz Adam Stodolski (-73kg), Jakub Pankowski (-81kg) i Wojciech Kordyalik (+100kg).

PE w Poznaniu wyłonią ostateczną kadrę na ME, a z kolei zawody w Finlandii będą kwalifikacją na październikowe Mistrzostwa Świata w Maroku. Pewna występu w Afryce jest pochodząca z Włocławka Angelika Szymańska (-63kg), ubiegłoroczna Wicemistrzynią Europy juniorek, która w tym roku zwyciężyła też w seniorskim Continental Open w Rumunii. Z powodzeniem w seniorkach startuje też np. poznanianka Eliza Wróblewska, która była już Mistrzynią Polski elity i ma szansę na start pod koniec sierpnia w Mistrzostwach Świata w Tokio.

Rok temu w Pucharze Europy Juniorów w Gdyni Biało-Czerwoni wywalczyli 7 medali – na najwyższym stopniu podium stanął Sebastian Ołdak (-90kg), a srebro zdobyła Paulia Dziopa (+78kg). W 2017 roku Polacy sięgnęli aż po 9 krążków; srebrne były dziełem Klaudii Cieślik (-52kg), Julii Kowalczyk (-57kg) i Kacpra Szczurowskiego (-100kg). Natomiast przed 3 lata na drugich lokatach uplasowały się Julia Kowalczyk (-57kg) i Paula Kułaga (-78kg). W 2015 roku najlepiej z Polaków spisał się Piotr Kuczera, który triumfował w wadze -90kg. W ogóle nasi zawodnicy zajęli niemal całe podium w tej kategorii, bowiem 3 miejsce zajęli Rafał Kozłowski i Jakub Ozimek.