POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Pierwsze zgrupowanie kadry narodowej pod Tatrami

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem będzie bazą całej kadry narodowej Polski w judo, która pierwsze w tym roku zgrupowanie szkoleniowe ma zaplanowane w terminie 18-30 stycznia.

W COS-ie pod Tatrami wspólnie trenować będą reprezentacje: seniorek i seniorów, U23 kobiet i mężczyzn, juniorów i juniorek oraz juniorów młodszych, a także zawodnicy i zawodniczki SMS Warszawa, SMS Bytom i SMS Gdańsk. Łącznie ponad 100 judoków i kilkunastoosobowy sztab trenersko-medyczny, kierowany przez selekcjonera Mirosława Błachnio.

Głównymi zawodami tego sezonu są Igrzyska w Tokio (23 lipca – 8 sierpnia). Z powodu COVID-19 rywalizacja olimpijska została przeniesiona z 2020 na 2021 rok, co oznacza aż 5-letni okres między Igrzyskami. Poprzednie odbyły się w 2016 roku w Rio de Janeiro. Wciąż trwają kwalifikacje, a najbliższe wysoko punktowane turnieje to Grand Slam w Tel Avivie w dniach 18-20 lutego i w Taszkiencie 5-7 marca.

Na zakopiańskie zgrupowanie powołani zostali m.in. judocy mający na dziś kwalifikację olimpijską -
Agata Perenc -52kg, Julia Kowalczyk -57kg (w tej wadze kwalifikację ma też Anna Kuczera, ale z danego kraju może wystąpić jedna osoba), Agata Ozdoba-Błach -63kg, Beata Pacut -78kg, Maciej Sarnacki +100kg.

Seniorzy przed IO mają zaplanowane ME w Lizbonie i MŚ w Budapeszcie. Imprezy rangi Mistrzostw Europy w 2021 roku czekają naszych reprezentantów w innych kategoriach wiekowych – kadeci w dniach 24-27 czerwca, juniorzy 9-12 września i młodzieżowcy 5-7 listopada. W Polsce wcześniej będą walczyć w Otwartych Pucharach Europy – kadeci (juniorzy młodsi) w Bielsku-Białej 15-16 maja i juniorzy w Poznaniu 19-20 czerwca.

Poprzedni rok, mimo pandemii koronawirusa, zakończył się Mistrzostwa Starego Kontynentu. W chorwackim Poreczu, w juniorach złoty medal zdobyła Katarzyna Sobierajska (-70kg), a w młodzieżowcach – srebro Angelika Szymańska i brąz Natalia Kropska (obie -63kg). Tuż za podium sklasyfikowani zostali juniorka Aleksandra Janeczko (-52kg) i młodzieżowiec Mateusz Bolimowski (-100kg). W seniorach w ME w Pradze 5 miejsce zajęły Angelika Szymańska (-63kg) i Beata Pacut (-78kg).

Ze względu na epidemię, EJU nie udało się przeprowadzić tylko ME kadetów w Rydze. Wśród najmłodszych judoków, którzy od poniedziałku trenować będą w stolicy polskich Tatr, są m.in.: Ksawery Ignasiak -60kg, Jakub Kuczyński -66kg, Wiktoria Ślązok -48kg, Karolina Siennicka -48kg, Anna Bednarz -63kg, Emilia Wołkowicz -63kg.