Polacy zdobywali medale Mistrzostw Świata i Europy w 2021 roku!

W kończącym się 2021 roku polscy judocy zdobywali medale Mistrzostw Świata i Europy. Sześcioro naszych reprezentantów zakwalifikowało się na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Drugą kadencję prezesem Polskiego Związku Judo jest Jacek Zawadka.

W Lizbonie Mistrzynią Europy Seniorek została Beata Pacut (-78kg). Wcześniej złoto dla Polski w zawodach tej rangi wywalczył Robert Krawczyk (-81kg) w 2007 roku.

W Budapeszcie po tytuł Młodzieżowej Mistrzyni Europy sięgnęła Angelika Szymańska (-63kg), a na trzecim stopniu podium stanęła Eliza Wróblewska (-70kg). Dla Angeliki Szymańskiej to był już trzeci w karierze finał ME, wcześniej w jej dorobku znalazły się srebrne medale z ME Juniorek w 2018 roku i Młodzieżowców w 2020 roku.

W Olbii na Sardynii brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorek zdobyła Katarzyna Sobierajska (-70kg). Rok wcześniej została w chorwackim Poreczu Mistrzynią Europy Juniorek, a przed 2 laty wywalczyła w Warszawie brąz Mistrzostw Europy Kadetek.

Polscy kadrowicze z sukcesami startowali w Mistrzostwach Świata Wojskowych w Paryżu. Indywidualnie po srebro sięgnęła Eliza Wróblewska (-70kg), a po brąz Anna Kuczera (-57kg) i Piotr Kuczera (-100 kg), a drużynowo brązowy medal zdobyły Karolina Pieńkowska, Arleta Podolak, Anna Kuczera, Eliza Wróblewska i Beata Pacut.

W 2021 roku nie zabrakło sukcesów w Biało-Czerwonych w najmłodszych kategoriach wiekowych - w Luksemburgu brązowe medale Mistrzostw Europy Juniorów wywalczyli Michał Jędrzejewski (-100kg) i Wojciech Kordyalik (+100kg), a w Rydze brązowe krążki Mistrzostw Europy Kadetów zdobyli Wiktoria Ślązok (-48kg), Daniela Badura (-57kg) i Dawid Szulik (-73kg).

Awans na Igrzyska Olimpijskie wywalczyli i w Tokio Polskę reprezentowali Agata Perenc -52kg, Julia Kowalczyk -57kg, Agata Ozdoba-Błach -63kg, Beata Pacut -78kg, Piotr Kuczera -90kg, Maciej Sarnacki +100kg. Najlepiej w Japonii zaprezentowały się Julia Kowalczyk i Agata Ozdoba-Błach, które zajęły 7 lokaty.

Biało-Czerwoni sukcesy odnosili także w imprezach rangi mistrzowskiej w judo kata i judo weteranów i judo osób z niepełnosprawnościami.

We włoskiej Ferrarze odbyły się Igrzyska Europejskie Sportowców z Zespołem Downa – Euro TriGames 2021. Srebrne medale wywalczyli Tymoteusz Kełpiński (-60kg) i Oliver Trepiński (-73kg), zaś brązowe Michał Miszkowski (-66kg) i Adam Wiśniewski (-73kg).

W ME w judo kata w Józefowie Polacy zdobyli 9 medale (1 złoty, 3 srebrne i 5 brązowych). Złoto w Ju No Kata w kategorii juniorów wywalczyli braci Antoni i Stanisław Ptakowie, zaś w Nage No Kata srebro Aleksandra Masternak i Patryk Urban, a brąz Klaudia Wróblewska i Kacper Rola. W seniorach w Kime No Kata po srebro sięgnęli Jacek Kutyba i Zbigniew Wójtowicz, a po brąz Michał Taraszkiewicz i Robert Taraszkiewicz. Brązowe medale zdobyły także pary Anna Jagiełło - Leszek Piąstka w Kodokan Goshin Jutsu i Bartosz Machna - Dawid Kajdy w Nage No Kata. W Katame No kata srebro dla duetu Beata Sypniewska i Sebastian Gembalczyk i brąz dla pary Łukasz Proksa i Marek Tarabura.

W MŚ w Lizbonie juniorzy Aleksandra Masternak i Patryk Urban zdobyli pierwszy w historii, brązowy medal Mistrzostw Świata w judo kata. Polacy startowali w konkurencji Nage No Kata. Anna Jagiełło i Leszek Piąstka na wysokim 4 miejscu w seniorach w Kodokan Goshin Jutsu.

W Lizbonie Mistrzami Świata Weteranów zostali Igor Dzierżanowski (-100kg) i Krzysztof Wiłkomirski (-73kg). Tytuł wicemistrzowski wywalczył Dariusz Kasprzyk -81kg (M4), a brązowe medale zdobyli: Krzysztof Czupryna -66kg (M5), Jacek Gemza -100kg (M6), Roman Janiszewski -100kg (M3).