POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Polska delegacja na światowe seminarium IJF w Katarze

Igrzyska w Tokio zbliżają się szybkimi krokami nie tylko dla judoków i trenerów. Znakiem nieodległej perspektywy olimpijskiej rywalizacji w Japonii jest specjalne seminarium m.in. dla sędziów, szkoleniowców i przedstawicieli narodowych federacji w Doha w dniach 11-12 stycznia. Nasz kraj reprezentować będą Krystyna Macioszczyk, dyrektor sędziów Polskiego Związku Judo i Cezary Borzęcki, wiceprezes Związku oraz trener i prezes UKJ Ryś Warszawa.

- Tematem corocznych spotkań sędziów, trenerów i najważniejszych osób w światowym judo w ramach „Referee, Sport and Education seminar” jest dyskusja nad prezentowanymi interpretacjami przepisów walki judo. Same przepisy się nie zmieniają, lecz sposób ich stosowania już tak. Zajęcia będą prowadzane w Sali wykładowej i na macie w jednej z hal katarskiej stolicy - mówi dyrektor sędziów PZJudo.

Czas i miejsce tegorocznej konferencji wybrano nieprzypadkowo. Już wkrótce odbędzie się turniej Grand Prix w Tel Avivie, czyli pierwsze w 2020 roku zawody cyklu IJF Tour zaliczane do kwalifikacji olimpijskich. Walka o bilety na Igrzyska w Tokio wchodzi w decydującą fazę i potrwa do końca maja. Doha będzie gospodarzem ostatniego turnieju kwalifikacyjnego – World Masters, a poza tym w 2023 roku tutaj odbędą się Mistrzostwa Świata.

- Wiedza i ustalenia z tego seminarium są szczególnie ważne ze względu na końcowy etap kwalifikacji do IO. Szybko będą propagowane na cały świat judo. Już tydzień po seminarium w Doha mamy nasze polskie seminarium dla sędziów i trenerów judo, które odbędzie się w dniach 16-17 stycznia w Radomiu – powiedziała Krystyna Macioszczyk.

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF), kierowana przez Mariusa Vizera, również podkreśliła istotę konferencji w Azji. - Coroczne seminarium jest okazją dla IJF do współpracy z trenerami i sędziami w celu omówienia wszystkich ważnych kwestii dotyczących przepisów i edukacji w naszym sporcie – napisano w komunikacie.

W Katarze spodziewani są m.in. prezydent IJF Austriak Marius Vizer, pełniący funkcję głównych dyrektorów sędziów światowej federacji Hiszpan Juan Carlos Barcos, Holender Jan Snijders i Czech Vladimir Barta, a także dyrektorzy sportowi IJF, znakomici przed laty judocy Uzbek Armen Bagdasarov i Rumun Daniel Lascau.

- Zapraszani są też specjalni goście, tacy jak prezydent Kodokan Institute, Haruki Uemura czy Yasuhiro Yamashita, zawodnik wszech czasów, obecnie prezydent Japońskiego Komitetu Olimpijskiego – dodała polska dyrektor sędziów.