POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Powrót Mistrzyni Europy Beaty Pacut do Portugalii

Po zwycięstwie w Mistrzostwach Europy w Lizbonie Beata Pacut (-78kg) wraca do Portugalii – w dniach 28 – 30 stycznia w tym kraju odbędą się zawody Grand Prix. Z naszych reprezentantek zgłoszona jest także Paula Kułaga (+78kg).

Organizatorzy poinformowali o zmianie miejsca turnieju – zamiast w Odivelas odbędzie się w innym mieście w regionie Lizbona, w Almadzie. Pierwszy raz Portugalia organizuje GP w judo.

- Grand Prix odbędzie się w Almadzie, bowiem obiekt w Odivelas zostaje przekształcony w centrum szczepień przeciwko koronawirusowi. Najważniejsze, że udało się utrzymać termin i plan ustalony z Międzynarodową Federacją Judo - przekazała w komunikacie Portugalska Federacja Judo.

W Miejskim Kompleksie Sportowym "Cidade de Almada" w Feijo takie wielkiej imprezy w judo jeszcze nie było. Na liście startowej jest ponad 400 zawodniczek i zawodników z 46 krajów. Polską reprezentować będą Beata Pacut i Paula Kułaga.

W kwietniu 2021 roku w pobliskiej stolicy Lizbonie Beata Pacut w wielkim stylu zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy. Wygrała w finale w dogrywce z Holenderką Guusje Steenhuis, a wcześniej pokonała m.in. utytułowane Francuzki Fanny Estelle Posvite i Audrey Tcheumeo.

Paula Kułaga też ma bardzo dobre wspomnienia z Portugalii, bowiem w 2017 roku w Coimbrze została Akademicką Mistrzynią Europy, zaś w 2020 roku w Odivelas wywalczyła brązowy medal w European Open (Puchar Świata).

Obecnie polskie zawodniczki przebywają na zgrupowaniach w Olimpijskim i Paraolimpijskim Narodowym Centrum Treningowym w Walsall w zespole miejskim Birmingham oraz Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.