POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Pozostały 3 miesiące do Mistrzostw Europy w Lizbonie

Zaledwie 3 miesiące pozostały do kolejnych Mistrzostw Europy Seniorów. Turniej w Lizbonie będzie jednym z decydujących jeśli chodzi o kwalifikacje do przełożonych na 2021 rok Igrzysk Olimpijskich.

Ze względu na COVID-19 ubiegłoroczne ME w Pradze były kilkakrotnie przekładane i odbyły się dopiero w drugiej części listopada. To oznacza, że między ME 2020 i 21 będzie zaledwie 5 miesięcy przerwy. Zawody w Lizbonie są zaplanowane w dniach 16-18 kwietnia, chociaż wcześniej planowano je na przełomie kwietnia i maja 2021 roku.

Poprzednio Portugalczycy raz byli organizatorami Mistrzostw Europy Seniorów, a zawody odbyły się także w stolicy w dniach 11-13 kwietnia 2008 roku i były jednym z generalnych sprawdzianów przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

Przed 13 laty srebrny medal w wadze -100kg zdobył Przemysław Matyjaszek, dziś jeden z trenerów współpracujących z selekcjonerem kadry narodowej Mirosławem Błachnio. Lizbońskie mistrzostwa kończyły wtedy rywalizację europejskich judoków o udział w IO w Pekinie. A Przemysław Matyjaszek miał szczęście do Portugalii. W 1996 roku w Porto zdobył Wicemistrzostwo Świata Juniorów.

Przed Igrzyskami w Tokio kwalifikację są wyjątkowo długie, ale w ubiegłym roku ze względu na koronawirusa turniejów było niewiele. Ten rok rozpoczął się od Doha Masters w Katarze. W lutym Biało-Czerwoni będą startować w Grand Slamie w Tel Avivie, a w marcu m.in. w Grand Slamie w Taszkiencie i Tbilisi. W dniach 1-3 kwietnia, tuż przed Mistrzostwami Europy, zaplanowane są zawody Grand Slam w Antalyi.

W pierwszej połowie roku rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Budapeszcie – od 6 do 13 czerwca.

Od poniedziałku reprezentanci Polski – od seniorów do juniorów młodszych – trenować będą na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

Pierwsze krajowe zawody to Puchar Polski – juniorów w Opolu 27 lutego, seniorów w Piasecznie 12 marca i juniorów młodszych również w Piasecznie, 13 marca.