Puchar Europy Juniorów w Gdyni - poprzeczka wysoko zawieszona

Około 400 zawodniczek i zawodników z 20 krajów, w tym ponad 100-osobowa reprezentacja Polski wystąpi w Pucharze Europy Juniorów w Gdyni w dniach 8-9 lipca. Poprzeczka jest wysoko zawieszona, ponieważ rok temu Biało-Czerwoni wywalczyli 7 medali - 2 srebrne i 5 brązowych.

W tegorocznych startach w Pucharach Europy polscy juniorzy zdobyli 14 medali - 1 złoty, 5 srebrnych i 8 brązowych. Najlepiej spisywał się Dominik Majowski z GKS Czarni Bytom, który w kategorii wagowej -100 kg zajął 2 miejsce we włoskim Lignano i austriackim Leibnitz oraz był 3 w Kownie na Litwie.

Polacy zaczęli medalową serię w portugalskiej Cooimbrze, gdzie po brąz sięgnęli Sebastian Marcinkiewicz (-81kg) i Iwo Baraniewski (-100kg). W Atenach srebro wywalczyła Eliza Wróblewska (-70kg), a brąz Vanessa Machnicka (-57kg). W Lignano zwyciężył Jakub Ozimek (-90kg), 2 lokaty zajęli Dominik Majowski (-100kg) i Krzysztof Załęczny (+100kg). W Kowno srebro zdobyła Klaudia Cieślik (-52kg), a brąz aż 4 Polaków - Dominik Majowski (-100kg), Kacper Szczurowski (-100kg), Daria Tymann (-78kg) i Julia Świątkiewicz (+78kg). Z Leibnitz ze srebrnym krążkiem wracał Dominik Majowski (-100kg), a z brązowym Julia Kowalczyk (-57kg). Nie brakowało też polskich reprezentantów na wysokich 5 pozycjach.

Na liście zgłoszonych do PE w Gdyni jest wielu polskich medalistów zawodów tej rangi. Brakuje niestety m.in. Vanessy Machnickiej. - Niestety nie wystąpię z powodu kontuzji kostki. W tamtym roku nie startowałam w PE, a było to spowodowane powrotem po innej kontuzji i stwierdziliśmy z trenerem, że poprzedni sezon poświęcimy czysto treningowo, co przyniosło efekty niedawno w Atenach - mówi Vanessa.

Z 7 polskich medalistów PEJ Gdynia 2016, w finałach byli wówczas Julia Kowalczyk (-57kg) i Paula Kułaga (-78kg). 19-letnia Julia później zdobyła brąz w PEJ w Berlinie i brąz w Mistrzostwach Europy Juniorek w Maladze, a w tym sezonie wywalczyła kolejny brązowy krążek, tym razem w prestiżowych zawodach seniorskich Grand Slam w Baku.

Biało-Czerwoni mają kilka szans medalowych, a już w weekend przekonamy się, czy sprostali oczekiwaniom. Kadrę juniorów prowadzi Marek Kręcielewski, juniorek - Jacek Kowalski. Trenerami współpracującymi są Piotr Karolkowski i Przemysław Matyjaszek, a koordynatorem grup młodzieżowych jest Mirosław Błachnio. Młodzież korzysta także z doświadczenia trenerskiego Jarosława Wołowicza, dyrektora sportowego PZ Judo.

Po turnieju w Gdyni Polaków czeka na miejscu camp międzynarodowy, a potem kolejne pucharowe występy m.in. w Pradze i Berlinie. Tegoroczne Mistrzostwa Europy Juniorów odbędą się we wrześnie w słoweńskim Mariborze, a Mistrzostwa Świata Juniorów w październiku w Zagrzebiu, skąd zostały przeniesione z Korei Płn.