POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Puchar Europy Kadetów: Dawid Szulik – duży niedosyt po finale

Walka finałowa w Szczyrku pozostawiła duży niedosyt – mówi Dawid Szulik (KS Polonia Rybnik), który odniósł dziś 3 zwycięstwa, a w pojedynku o złoto wagi -73kg Pucharu Europy Kadetów przegrał ze Słoweńcem Nikiem Purnatem.

16-letni Dawid Szulik (ur. 26 lutego 2004 roku) dopiero po raz trzeci rywalizował w kadetach w Pucharze Europy. Przed rokiem w Bielsku-Białej pokonał dwóch zagranicznych rywali i poniósł dwie porażki, a nie powiodło mu się w PE w Gyor na Węgrzech, gdzie przegrał z rok starszym od siebie Niemcem Bastianem Sauerwaldem.

Po piątkowym losowaniu było wiadomo, że rybniczanin w eliminacjach w Szczyrku spotka się z Belgiem Remi Decorte.

- Miałem uważać na kata-otoshi, sumi gaeshi i mocny parter Mistrza Belgii. Byłem bardzo dobrze przygotowany do tej walki i wygrałem przed czasem, ippon po rzucie biodrowym – przyznał Dawid Szulik, którego trenerem klubowym jest Ariel Kuśka, a w reprezentacji Tomasz Jopek.

O wejście do półfinału zawodnik kadry narodowej walczył ze Słoweńcem Urhem Kukoviciem i pokonał go w 77 sek. – Kolejni przeciwnicy byli analizowani, głównie z trenerem Arielem Kuśką, już w czasie turnieju. W pojedynku ćwierćfinałowym zwyciężyłem poprzez dźwignię na staw łokciowy w parterze – dodał.

Bardzo ciekawie zapowiadał się półfinał Dawida Szulika z Oskarem Rogalskim z Judo Legia Warszawa,

- Walka z Oskarem była dla mnie bardzo ważna, ponieważ przed tym starciem bezpośredni bilans wynosił 1-0 dla niego. Przegrałem z Oskarem niedawni w finale turnieju w czeskich Teplicach. Dlatego tak bardzo zależało mi bardzo na zwycięstwie. W końcówce udało mi się rzucić soto-makikomi na waza-ari i utrzymałem korzystny wynik – powiedział Dawid Szulik.

W pojedynku o złoty medal Polak spotkał się z Nikiem Purnatem, który w tym roku został brązowym medalistą Mistrzostw Słowenii Seniorów.

- Wiem, że Słoweniec zdobywał też medale Pucharu Europy Kadetów, ale w walce to nie miało znaczenia. Każdy ma plecy i każdego można pokonać. Jestem środkowym rocznikiem kadeta i jeszcze wiele przede mną wyzwań – zakończył zawodnik KS Polonia Rybnik, który judo trenuje od 11 lat. – Najwięcej zawdzięczam mojemu trenerowi Arielowi Kuśce – dodał uczeń Zespołu Szkół Technicznych nr 1 w Rybniku.