POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Puchar Europy Kadetów: Jakub Sordyl wygrywał w parterze

O moim sukcesie zdecydowało przygotowanie techniczne w walce parterowej – mówi Jakub Sordyl (UKS Galeon Gdynia), który wygrał w Szczyrku zawody o Puchar Europy Kadetów w kategorii +90kg.

17-letni Jakub Sordyl po raz 3 w ciągu niecałego roku, a należy pamiętać o długiej przerwie spowodowanej koronawirusem, stanął na podium turnieju ten rangi. W listopadzie 2019 roku wywalczył srebro w Gyor, a w lutym br. zdobył srebro podczas PE w Fuengiroli.

W niedzielę w Szczyrku Kuba Sordyl wygrał przed czasem z Bartłomiejem Mormanem i Andrzejem Radzikiem. – Zwyciężałem w parterze zakładając skuteczne trzymania. O sukcesie w całej imprezie zadecydowało właśnie przygotowanie techniczne w walce parterowej. Nad tym elementem pracowałem zarówno na kadrze narodowej, pod okiem trenerów Tomasza Jopka i Artura Zielińskiego, jaki w moim klubie Galeonie Gdynia, gdzie pracuję z trenerem Andrzejem Jasińskim – powiedział złoty medalista wagi ciężkiej.

Jakub Sordyl trochę żałował, że w tym trudnym czasie brakowało zagranicznych rywali, lecz z drugiej strony w oficjalnych zawodach mogli sprawdzić się najlepsi krajowi judocy. Jak podkreślił, z reprezentacyjnymi kolegami zna się bardzo dobrze, m.in. z trzech letnich zgrupowań.

- Z Bartkiem Mormanem spotkałem się w oficjalnej rywalizacji na zawodach po raz trzeci i odniosłem drugie zwycięstwo. Z kolei z Andrzejem Radzikiem wygrałem obydwa pojedynki. Cieszą i te wygranej, jak również skompletowanie medali w Pucharze Europy, po wcześniejszym srebrze i brązie. A był to mój dopiero czwarty start w turnieju tej rangi – zaznaczył judoka z Gdyni.

Jakub Sordyl trenuje judo od 12 lat, a za jego przygotowanie do występów od kilku sezonów odpowiada trener Andrzej Jasiński.

- Cieszę się, że mogłem po tej długiej przerwie wystąpić w Pucharze Europy, jednak jestem teraz skoncentrowany na zdobyciu swojego pierwszego tytułu Mistrza Polski za dwa tygodnie w Zamościu. Długofalowym zamiarem jest start i zdobycie medalu - najlepiej złotego - na Mistrzostwach Europy Kadetów w Rydze. Start w Szczyrku był dobrym przetarciem przed tymi imprezami mistrzowskimi – uważa Kuba Sordyl, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Chodzi do klasy drugiej o profilu matematyczno-informatycznym.

W PE w Szczyrku złote medale dla Polski zdobyli także: Ksawery Ignasiak -60kg, -Wojciech Koziołek -66kg, Anna Zakrzewska -40kg, Aleksandra Szulc -48kg i Emilia Gonsior +70kg.