POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Rashad Hasanov i Paweł Zagrodnik trenerami reprezentacji Polski Seniorów i Seniorek

Azer Rashad Hasanov i Paweł Zagrodnik zostali wybrani przez Zarząd Polskiego Związku Judo na trenerów reprezentacji Polski Seniorów i Seniorek. W latach 2021 – 2024 Rashad Hasanov będzie prowadził Kadrę Narodową Mężczyzn, a Paweł Zagrodnik Kadrę Narodową Kobiet.

Decyzją Zarządu Marek Kręcielewski (trener kadry juniorów) i Jacek Kowalski (trener kadry juniorek) zostali pierwszymi asystentami trenerów seniorskiej reprezentacji.

- Rashad Hasanov i Paweł Zagrodnik są trenerami o dużej wiedzy, umiejętnościach, ambicji, pasji i doświadczeniu, mimo młodego wieku. Pawła Zagrodnika znają kibice i środowisko judo, to 5 zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie, a później trener kadry kadetów i następnie członek sztabu szkoleniowego reprezentacji prowadzonej przez selekcjonera Mirosława Błachnio – mówi Jacek Zawadka, Prezes Zarządu Polskiego Związku Judo.

Wcześniej Jacek Zawadka informował o rozmowach z Robertem Krawczykiem, trenerem klubowym Mistrzyni Europy Beaty Pacut (-78kg). - We wrześniu złożyłem propozycję pracy Robertowi Krawczykowi, ale odmówił - przyznał.

Nową postacią w polskim judo jest Azer Rashad Hasanov, aktualnie jeszcze trener kadry juniorów w swoim kraju. Wcześniej prowadził reprezentację U17 Azerbejdżanu i był jednym z asystentów w reprezentacji seniorów.

- Świetnie i wszechstronnie wykształcony i przygotowany do pracy trenerskiej, podkreślający, że ma jeden cel, a tą misją jest judo na najwyższym poziomie. Jego podopieczni startują obecnie na Mistrzostwach Świata Juniorów, a Turan Bayramov zdobył srebrny medal w wadze -60kg. Zanim podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu Rashada Hasanova, uzyskaliśmy wiele pozytywnych informacji na jego temat, a to wszystko potwierdziło się w bezpośrednim kontakcie z azerskim trenerem. Cieszy to, że obserwuje polską kadrę, widzi duży potencjał w młodzieży, ale też ciągle podkreśla, że do sukcesów dojdziemy tylko pracą, pracą i jeszcze raz pracą – powiedział Jacek Zawadka.

W kategoriach młodzieżowych Biało-Czerwoni odnoszą regularnie sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. W seniorach też zdobywają medale MŚ i ME, ale wciąż brakuje medalu z Igrzysk Olimpijskich.

- Wizja pracy nowego trenera kadry mężczyzn jest spójna z tym, co my, jako władze PZJudo, chcemy osiągnąć w najbliższych latach. Zmiana mentalności zawodników, poprawa ich umiejętności i awans na Igrzyska, aż wreszcie zdobycie medalu olimpijskiego. Paryż już za 3 lata, a Los Angeles za 7 lat. W przypadku kadry kobiet mamy zdecydowanie więcej zawodniczek już ukształtowanych i na wyższym poziomie sportowym i oczekiwania co do IO 2024 będą z pewnością większe. Ale liczymy na obie reprezentacje. Rashad Hasanov już zapowiedział mocne zgrupowania z Azerami, Gruzinami i Uzbekami. Wraz z Rashadem i Pawłem główny sztab będą tworzyć trenerzy reprezentacji juniorów i juniorek Marek Kręcielewski i Jacek Kowalski. Z nimi jest też trener kadry juniorów młodszych Tomasz Jopek – dodał Prezes Polskiego Związku Judo.

Za miesiąc wszystkie reprezentacje Polski, tj. zawodnicy i trenerzy oraz szkoleniowcy klubowi spotkają się na kilkudniowym campie. To będzie pierwsza okazja na wspólne treningi, ale też na testy i rozmowy. W PZJudo ogłoszony został konkurs na dyrektora sportowego, a do czasu jego wyłonienia wszystkie sprawy związane z dotychczasowymi obowiązkami dyrektora nadzoruje Jacek Zawadka. Trenerem kadry narodowej w judo kata seniorów i junior pozostał Sławomir Smater.

- W pierwszym konkursie nikt się nie zgłosił na dyrektora sportowego, dlatego musieliśmy ogłosić drugi konkurs - stwierdził Jacek Zawadka, szef PZJudo.