Reprezentacyjna szansa przed Szymonem Śmiegelem

- Szymon Śmiegel dobrze spisywał się na wcześniejszym zgrupowaniu w Spale, a teraz dostanie szansę na obozie reprezentacji w Giżycku – mówi Mirosław Błachnio, trener kadry narodowej, o zawodniku, który na początku 2020 roku wygrał Puchar Polski Seniorów w Józefowie.

- Mamy nadzieję, że uda się nam odbudować rywalizację w martwej od kilkudziesięciu lat kategorii -60kg. Zadaniem Szymona jest podjęcie walki z Tomerem Golombem – powiedział szkoleniowiec reprezentacji.

Kilka tygodni przed wybuchem pandemii koronawirusa zawodnik Szubinianki Szubin (trener Sławomir Frączek) wygrał wszystkie 5 walk podczas Pucharu Polski w podwarszawskim Józefowie, potwierdzając tym samym przynależność do krajowej czołówki w wadze -60kg. W rundzie grupowej wygrał z Kacprem Gaborem, Marcinem Pintarą i Hubertem Pieczyńskim, a w półfinale pokonał Pawła Tylka w finale ponownie Huberta Pieczyńskiego.

Szymon Śmiegel, student bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (trener Krzysztof Żurawski), jest wychowankiem UKS 10 Judo Bydgoszcz, a od kilku sezonów startuje w barwach Szubinianki. W jego dorobku jest 7 medali w różnych kategoriach wiekowych, brąz MP Juniorów w 2018 roku. W tamtym roku zwyciężył w Akademickich mistrzostwach kraju.

Obecnie w kategorii -60kg liderem wśród polskich judoków jest pochodzący z Izraela Tomer Golomb. W debiucie w reprezentacji Biało-Czerwonych, latem 2019 roku zdobył brązowy medal podczas zawodów Grand Prix w Zagrzebiu. Potem borykał się z problemami zdrowotnymi. Natomiast w wadze -66kg wśród kandydatów do występów w kadrze narodowej jest Patryk Wawrzyczek, uczestnik ostatnich Mistrzostw Świata w Tokio.

Najbliższe zgrupowanie kadry narodowej prowadzonej przez trenera głównego Mirosława Błachnio odbędzie się w dniach 29 czerwca – 18 lipca w Centralnym Ośrodku Sportu w Giżycku.