Rok pełen sukcesów w judo kata, judo niepełnosprawnych i weteranów

Kontynuujemy podsumowanie 2022 roku w polskim judo. Oprócz kadetów, juniorów, seniorów mnóstwo wspaniałych występów zanotowali nasi reprezentanci w judo kata, judo niepełnosprawnych i weteranów.

W Mistrzostwach Europy w judo kata w chorwackiej Rijece Polacy zdobyli dwa medale srebrne i jeden brązowy. W rywalizacji seniorów brąz wywalczyli Beata Sypniewska i Sebastian Gembalczyk w Katame No kata, zaś w młodzieżowcach po srebro sięgnęli Aleksandra Masternak i Patryk Urban w Nage no Kata oraz Antoni i Stanisław Ptak w Ju no Kata. Bardzo blisko podium byli także seniorzy Bartosz Machna i Dawid Kajdy w Nage no Kata.

Z kolei w Mistrzostwach Świata w Krakowie podopieczni trenera Sławomira Smatera znów znaleźli się w czołówce: Daria Spyrka i Maksymilian Bandura uplasowali się na 4 pozycji w Katame no Kata w kategorii młodzieżowców do lat 23, podobnie jak Aleksandra Masternak i Patryk Urban w Nage no Kata.

W stolicy Małopolski odbyły się także MŚ w judo weteranów. Łączny dorobek naszych reprezentantów w 4-dniowych zawodach to 14 medali (3 złote – 5 srebrnych – 6 brązowych). Po raz trzeci z rzędu Mistrzem Świata został Krzysztof Wiłkomirski (-73kg) w kategorii M3 (40-44 lata). Złoto zdobyli też Ihar Mashko (-73kg) i Iwona Osenkowska (-70kg).

Natomiast w ME weteranów w Heraklionie na Krecie dorobek Polaków to 8 medali – cztery złote, srebrny i trzy brązowe. Mistrzami Europy zostali: Krzysztof Czupryna M5 -66kg, Stanisław Pazgan M7 -66 kg, Sławomir Kamiński M6 -100kg i Jacek Gemza M7 -100 kg. W klasyfikacji medalowej Polacy na 3 miejscu, za Azerbejdżanem 5-3-3 i Mołdawią 4-2-0.

Świetnie spisywali się Biało-Czerwoni w zawodach niepełnosprawnych. Między innymi polscy judocy zostali Drużynowymi Mistrzami Świata, a także rewelacyjnie spisali się również w turnieju indywidualnym MŚ Osób z Zespołem Downa na Maderze. W pomoc wspaniałym sportowcom zaangażowany jest Polski Związek Judo. W Funchal Polacy wygrali rywalizacją drużynową, zaś indywidualnie, po pięknych i zaciętych walkach wywalczyli 10 medali.

Niepełnosprawni judocy zdobywali medale w turniejach międzynarodowych, m.in. reprezentanci UKS Ada Judo Fun Gdańsk i IKS Atak Elbląg z powodzeniem rywalizowali w Nihou Dutch Open Shenshu 2022 w Venray (Holandia). Polacy zdobyli 26 medali. Dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Mistrzostwa Polski Osób z Niepełnosprawnościami w podpoznańskim Luboniu i Otwarte Mistrzostwa Polski Osób z niepełnosprawnością intelektualną w Elblągu.

Mistrzostwa Świata Weteranów

Złoto: Krzysztof Wiłkomirski -73kg,M3, Ihar Mashko -73kg, M2 Iwona Osenkowska -70kg, F5

Srebro: Adam Poździk -81kg, M6, Sławomir Kamiński -100kg, M6, Ryszard Wichan -60kg, M9, Magdalena Korfanty -57kg, F1, Jolanta Brożyna +78kg, F5.

Brąz: Radosław Gajdamakin -81kg, M3, Jacek Czarkowski +100kg, M6, Stanisław Pazgan -66kg, M7, Artur Cyman -90kg, M7, Jacek Gemza -100kg, M7, Michał Zamęcki -100kg, M2.

Mistrzostwa Europy Weteranów

Złoto: Krzysztof Czupryna M5 -66kg, Stanisław Pazgan M7 -66 kg, Sławomir Kamiński M6 -100kg, Jacek Gemza M7 -100 kg

Srebro: Ireneusz Łukowski M3 -66kg

Brąz: Roman Janiszewski M3 -100kg, Dariusz Kasprzyk M4 – 81kg, Zbigniew Kaznocha M9 – 90kg.

Mistrzostwa Świata Osób z Zespołem Downa

Złoto: Zuzanna Urbańska (-48kg), Radosław Siejka (-50kg), Michał Miszkowski (-66kg), Oliver Trepiński (-73kg), Marcin Liszcz (-81kg).

Srebro: Tymoteusz Kełpiński (-60kg), Adam Wiśniewski (-73kg)

Brąz: Mateusz Bielecki (-60kg), Adam Zimny (-66kg), Konrad Szumski (-81kg)