POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Sebastian Ołdak: z obydwoma barkami już wszystko dobrze

- Pod koniec poprzedniego roku doznałem kontuzji lewego barku, potem doznałem urazu prawego, ale na szczęście już wszystko dobrze z obydwoma – mówi Sebastian Ołdak (-90kg), który przed 2 laty zwyciężył w Otwartym Pucharze Europy Juniorów w Gdyni, a teraz walczy o miejsce w seniorskiej reprezentacji Polski.

- Ostatni raz na arenie międzynarodowej startowałem w październiku 2019 na Mistrzostwach Świata Juniorów w Maroku. Wygrałem pierwsza walkę z Gruzinem Mikheili Bekauri, a w drugiej przegrałem z Węgrem Rolandem Gozem (srebrny medalista MŚJ i złoty medalista MME) i odpadłem z turnieju. Później miałem problemy z lewym barkiem. W styczniu uczestniczyłem w Pucharze Polski Seniorów w Józefowie, gdzie w finale zwichnąłem staw obojczykowo-barkowy w prawej ręce – powiedział judoka UKJ Arcus Warszawa.

W podwarszawskich zawodach Sebastian Ołdak pokonał Łukasza Zajączkowskiego, Norberta Majchera, Wojciecha Pundę i dopiero w finale uległ Tomaszowi Szczepaniakowi.

- Pandemia koronawirusa nie miała wpływu w żaden sposób na moje plany startowe. Można powiedzieć, że kwarantanna i przerwa w zawodach wypadły dla mnie szczęśliwie, bo miałem czas na rehabilitację. A kiedy wyleczyłem barki, trenowałem w domu i w terenie, a niedługo zaczął się pierwszy oboz kadry narodowej w COS-ie w Zakopanem – dodał wielokrotny medalista PE Kadetów i Juniorów.

Obecnie Sebastian Ołdak przebywa na kolejnym obozie reprezentacji Biało-Czerwonych, tym razem w Centralnym Ośrodku Sportu w Giżycku. W gronie zawodników z kategorii -90kg są także wspomniani Łukasz Zajączkowski, Norbert Majcher i Tomasz Szczepaniak, jak również Mateusz Bolimowski i Tomasz Drzewiecki.

- Dzięki naszym fizjoterapeutom z barkami już wszystko jest dobrze i mogę trenować na 100 proc. Dobrze, że na zgrupowaniu jest tak dużo zawodników z tej samej wagi, jest z kim powalczyć. W tym sezonie chciałbym zdobyć Mistrzostwo Polski Seniorów i wywalczyć medal na Mistrzostwach Europy Młodzieży w Chorwacji. Oczywiście moją pozycję wśród seniorów zweryfikują zawody – przyznał.

21-letni judoka, którego ulubionymi technikami judo są ouczi-gari i o-goshi, szczególnie czeka na rywalizację z zagraniczymi rywalami.

- Po dwóch kontuzjach mam większą motywację do treningów i nie mogę się doczekać sprawdzianów w turniejach na macie.

W ubiegłorocznych MP Seniorów w Rybniku w wadze do 90 kg zwyciężył 90 kg Piotr Kuczera (Team Kejza Rybnik), były brązowy medalista Mistrzostw Europy. Na 2 miejscu uplasował się Rafał Kozłowski (AZS AWF Wrocław), a na 3 - Wojciech Punda (AZS AWF Wrocław) i Tomasz Szczepaniak (Klub Judo AZS Opole).