POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Sześć medali Polaków w Pucharze Europy Kadetów

Po wczorajszym złotym medalu Ksawerego Ignasiaka (-55kg) i brązie Aleksandry Szulc (-48kg) w Pucharze Europy Kadetów w Gyor, w niedzielę srebro wywalczył Jakub Sordyl (+90kg), a brązowymi krążkami do Polski wrócą Bartłomiej Morman (+90kg), Agata Pontek (-63kg) i Katarzyna Sobierajska (-70kg).

W drugim dniu węgierskiego turnieju znakomicie spisał się Jakub Sordyl, który wygrał w dogrywce z Niemcem Vincentem Cordesem i w ćwierćfinale po 4-minutowej walce z jego rodakiem Paavo Ploehnertem. W półfinale nasz zawodnik pokonał po 73 sek Włocha Ludovico Urbaniego, a w finale przegrał z Aleksandarem Stojkovem. Kilka tygodni temu serbski judoka triumfował także w PE w mieście Koper na Słowenii.

16-letni Kuba Sordyl niedawno startował z powodzeniem w zawodach międzynarodowych w słoweńskim mieście Slovenj Gradec. Zawodnik UKS Galeon Gdynia w półfinale wygrał wedy z Kazachem Zhurkamyrzą Shukurbekovem, brązowym medalistą Mistrzostw Azji Kadetów, który w tym sezonie wygrał Puchar Europy w Turcji. W finale Polak uległ Rosjaninowi Akhmedowi Magomadovowi, który zdobył brąz podczas Mistrzostw Europy w Warszawie.

W węgierskim Gyor brąz w wadze +90kg wywalczył Bartłomiej Morman. Po zwycięstwie z Serbem Vukiem Bogavaczem, przegrał w kolejnej rundzie z Ukraińcem Ivanem Shcherbą. Później polski judoka wygrał z dwoma Włochami – Andreą Palumbo i Ludovico Urbanim.

W kategorii -63kg Agata Pontek zwyciężyła błyskawicznie w pojedynku z Brytyjką Holly Devall i następnie bardzo szybko przegrała z Austriaczką Laurą Kallinger. W repesażach kolejno wygrywała z Rumunką Marią Aną Cretu, Włoszką Nadią Arfaoui i Libanką Aquliną Chayeb.

Z kadetami pożegnała się m.in. startująca w wadze -70kg Katarzyna Sobierajska, brązowa medalistka ME i 5 zawodniczka MŚ. Przez ippon pokonała Litwinkę Ugne Pileckaite i Ukrainkę Alisę Videneievą, w półfinale przegrała z ukraińską judoczką Yuliią Kurchenko, a o brązowy krążek wygrała z Holenderką Cheyenne Van Der Sluis.

W tym sezonie Katarzyna Sobierajska zdobyła złoty medal PE we Włoszech i Chorwacji, srebro w Bielsku-Białej i teraz brąz na Węgrzech.

W niedzielę 7 miejsce zajęła Oliwia Kutyła -57kg, a 9 – Martyna Glubiak -63kg, Oskar Rogalski -73kg, Ignacy Studnicki -81kg i Jakub Bogdaniuk -90kg.

W klasyfikacji medalowej najlepsi gospodarze – po 4 złote i brązowe oraz 2 srebrne, a Biało-Czerwoni na wysokiej 5 pozycji.