Szymon Brzuszczyński: najlepszy turniej, jednak zbyt mało pokazałem w finale

- Turniej w Zagrzebiu był moim najlepszym jak dotąd, jednakże w finale towarzyszyły mi zbyt wielkie emocje i jestem zawiedziony, że tak mało pokazałem – mówi Szymon Brzuszczyński (UKJ 225 Warszawa), który zdobył srebrny medal w kategorii -73kg w Pucharze Europy Kadetów w Chorwacji.

To był jego dopiero 3 start w zawodach tej rangi. W 2002 roku w Bielsku-Białej wygrał 2 z 4 walk, zaś w słoweńskiej miejscowości Koper pokonał 4 z 6 rywali. Był już w półfinale, ale ostatecznie podopieczny trenerów klubowych Jacka Kowalskiego i Michała Ochnio zajął 5 miejsce.

- Na zawodach w Słowenii, będąc pierwszym rocznikiem kadeta, byłem gorzej przygotowany od starszych zawodników. Ich judo było wtedy na nieco wyższym poziomie niż moje – powiedział Szymon Brzuszczyński.

Tymczasem w niedzielę w chorwackiej stolicy odniósł aż 6 zwycięstw. Pokonał kolejno Czecha Alexa Marouska, Niemca Jana Libudę, Brytyjczyka Dereka Marczaka, Azera Mehdiego Abbasova, Ukraińca Tarasa Nielzieva i Francuza Desire Zobę Casiego. O złoto przegrał z Azerem Suleymanem Shukurovem.

- Wygrywałem w stójce przez techniki soto makikomi i ippon seoi nage, ale również w parterze dzięki ude hishigi juji gatame. Moją koronną techniką zdecydowanie jest soto makikomi – przyznał judoka stołecznego Uczniowskiego Klubu Judo 225.

Szymon Brzuszczyński zwyciężał w swoich pojedynkach szybko i bardzo szybko. - Mój styl walki charakteryzuje się dużą dynamiką, zawsze chce zakończyć rywalizację jak najszybciej. Właśnie taka była walka z Derekiem Marczakiem, zakończona po 11 sekundach – stwierdził.

16-letni Szymon Brzuszczyński ma w dorobku medale Pucharu Polski kadetów (srebro) i juniorów (brąz) z 2022 roku oraz złoty w kadetach z 2023 roku. - W Mistrzostwach Polski byłem 5 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zaś w młodzikach nie udało mi się przebić.

Szymon Brzuszczyński judo trenuje od 6 roku życia. Jest uczniem 2 klasy liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego Janusza Kusocińskiego w Warszawie.

Sportowymi wyzwaniami będą dla niego m.in. Mistrzostwa Europy w Portugalii i Mistrzostw Świata w Chorwacji. Wcześniej ważnym sprawdzianem będzie Puchar Europy w Bielsku-Białej.