POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Trener Marek Kręcielewski: start kontrolny w Teplicach i Mistrzostwa Polski

- Po blisko 70 dniach ciężkiej pracy na zgrupowaniach, wreszcie zaczynamy starty. Najpierw zawody kontrolne juniorów w Teplicach, a potem Mistrzostwa Polski Seniorów w Trzciance – mówi Marek Kręcielewski, trener reprezentacji juniorów.

W sobotę w Czechach startować będą juniorzy młodsi, a w niedzielę juniorki i juniorzy. W składzie kadry juniorów są Hubert Pieczyński -60kg, Szymon Szymański -66kg, Dominik Król -73kg, Adam Stodolski -81kg, Jakub Pankowski -81kg, Dymitri Janczylik -90kg, Karol Jewtuch -90kg, Nikodem Kubiak -100kg i Wojciech Kordyalik +100kg.

- Niektórzy zawodnicy są zgłoszenia przez kluby, więc spora grupa juniorów wystąpi w Teplicach. Ale nie wszyscy nasi juniorzy, niektórzy mają lekkie urazy i muszą je doleczyć przed MP Seniorów, inni z kolei zbijają kilogramy do turnieju w Trzciance. Wśród tych, których zabraknie w Czechach są m.in. Paweł Tylek, Filip Bieliński, Michał Kowalczyk, Szymon Przybylski, Olaf Loska, Wojciech Grądzki, Filip Karczyk i jeszcze kilku – dodał selekcjoner Marek Kręcielewski.

Nietypowo w wadze -81kg startować będzie Adam Stodolski, jeden z liderów reprezentacji juniorów. W 2017 roku wygrał w Teplicach Puchar Europy Kadetów. Na początku 2020 roku wywalczył brązowy medal podczas European Open Seniorów w Sofii.

- Adam Stodolski jest bardzo dobrym zawodnikiem, jednorazowo spróbuje swych sił w kategorii -81kg, a na Mistrzostwa Polski wróci do wagi -73kg. W ogóle cieszę się, że – mimo problemów związanych z pandemią – przez całe wakacje mieliśmy możliwość solidnego popracowania. Zawodnicy skoncentrowani byli na treningach, a nikt nie myślał o żadnych zawodach, bo ich nie było. Teraz pierwszy start kontrolny i zobaczymy, jak przygotowania przełożą się na walki z zagranicznymi rywalami – powiedział trener reprezentacji, 3-krotny Mistrz Polski i 3-krotny Wicemistrz Polski Seniorów, w kat. -60kg i -66kg. Zdobywał też złote medale MP Juniorów i Młodzieżowców.

Większość juniorów na początku października będzie walczyła w MP w Trzciance w województwie wielkopolskim. Jakie oczekiwania ma trener Marek Kręcielewski?

- Jest grupa judoków z kategorii juniorów, których stać na miejsce na podium, może nawet na finał. Mam na myśli np. Michała Kowalczyka w wadze -66kg. Pierwszy rok juniorem jest też Dymitri Janczylik, ale w kategorii -90kg ma silniejszą konkurencję. Liczę, że swoje duże umiejętności pokaże Adam Stodolski w -73kg. W kategorii -81kg jest Jakub Pankowski i z pewnością stać go na powtórzenie wyniku sprzed roku, czyli zdobycie brązowego medalu. W kat. +100kg naszą nadzieją jest Wojciech Kordyalik. Ale w tej wadze wszystko jest możliwe, a seniorzy potrafią wygrywać swym doświadczeniem, to ich duży atut – zaznaczył szkoleniowiec.

Marek Kręcielewski w 2007 roku był w reprezentacji Polski, która zajęła 5 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Mińsku. Wcześniej w tym samym roku startował w Indywidualnych Mistrzostwach Świata w Rio de Janeiro.