POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Trener reprezentacji Mirosław Błachnio - jesteśmy przygotowani na treningi w COS-ie

- Wytypowaliśmy wąską grupę judoków i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia treningów w odizolowanym Centralnym Ośrodku Sportu – mówi Mirosław Błachnio, trener naszej reprezentacji.

Od kilku tygodni z powodu pandemii koronawirusa wszyscy kadrowicze z różnych dyscyplin trenują indywidualnie w swych miejscach zamieszkania. Ministerstwo Sportu dało „zielone światło”, aby zacząć przygotowywać się do organizacji zgrupowań w COS-ach, oczywiście mając na uwadze przestrzeganie licznych zaleceń dot. walki z koronawirusem.

- Nie wiemy jeszcze, kiedy takie zgrupowanie mogłyby się odbyć i w którym z ośrodków. Na razie trwają narady i analizy. Na prośbę ministerstwa wytypowaliśmy wąską grupę judoków i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia treningów w odizolowywanym COS-ie – stwierdził selekcjoner biało-czerwonych.

Do tej pory Mirosław Błachnio nadzorował nie tylko pracę seniorek i seniorów, lecz też ściśle współpracował z trenerami reprezentacji juniorów i kadetów. Polski Związek Judo organizował wspólne obozy dla wszystkich grup wiekowych, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród zawodników i szkoleniowców.

- Ze swojej strony nie chcę zaprzepaścić doskonałej współpracy i wspólnych przygotowań z kadrami młodzieżowymi. Przyniosły one efekty w postaci dobrych wyników w turniejach międzynarodowych. Nie widzę sensu trenowania wąskiej grupy, np. pięciu zawodników i pięciu zawodniczek z różnych kategorii wagowych w zamkniętym ośrodku i bez możliwości realizacji treningu specjalistycznego w pełnym zakresie. Ale bierzemy pod uwagę różne warianty rozwoju sytuacji i przygotowujemy adekwatne scenariusze – podkreślił.

Selekcjoner zapewnił, że cały sztab szkoleniowy PZJudo pozostaje w stałym kontakcie z zawodnikami. Z inicjatywy prezesa Jacka Zawadki organizowane są spotkania, analizy walk i treningi online.

- Od początku obowiązkowej izolacji judocy otrzymują plany szkoleniowe do realizacji w domach. Dostają także nagrane dla nich filmy instruktażowe z poszczególnymi treningami. Monitorujemy ich formę sportową, samopoczucie i realizację treningów poprzez specjalnie przygotowane internetowe arkusze, uzupełniane na bieżąco. We współpracy z komisją sędziowską planujemy także szkolenia z aktualnych międzynarodowych przepisów walki – dodał trener.

Jak zaznaczył szkoleniowiec reprezentacji, w obecnej sytuacji gra toczy się o utrzymanie parametrów motorycznych kadrowiczów na dotychczasowym poziomie. - W warunkach domowych, bez kontaktu ze sparingpartnerami, trudno mówić o podnoszeniu poziomu sportowego. Walczymy o to, żeby powrót do optymalnych obciążeń treningowych był możliwy po okresie dwóch-trzech tygodni +wprowadzenia+, a nie dwóch-trzech miesięcy. To istotna różnica. Forma sportowa w jakiej zastaniemy naszych reprezentantów po zniesieniu restrykcji będzie determinowała sposób i czas potrzebny na optymalne przygotowanie do startu w przełożonych na listopad Mistrzostwach Europy w Pradze – dodał.

Mirosław Błachnio wyjaśnił, że bardzo ważne będą decyzje dotyczące nowego kalendarza zawodów międzynarodowych. Przesunięcie igrzysk w Tokio na 2021 rok oznacza także wydłużenie z 2 do 3 lat okresu na zdobywanie kwalifikacji olimpijskich w judo. - Z jednej strony wirus niesie ze sobą zagrożenie, a z drugiej dla wielu naszych zawodników może stać się życiową szansą. Mam na myśli dłuższe kwalifikacje do igrzysk. Drugiej takiej szansy już raczej nie otrzymają.

Selekcjoner zwrócił uwagę także na „dwie strony” pandemii koronawirusa. - To jest test na to, w jakim stopniu poszczególni zawodnicy potrafią być samodzielni, odpowiedzialni, kreatywni i zdeterminowani na osiągniecie sukcesu sportowego. Niezależnie od tego, kiedy wrócimy do rywalizacji sportowej, chcę przekazać moim podopiecznym z reprezentacji, że prawdziwy wojownik ćwiczy po to, by doskonalić siebie, stawać się coraz lepszym i pokonywać własne słabości i ograniczenia. A przeciwnik nie jest mu do tego niezbędny. Mamy świetny czas na sprawdzenie siły swojego charakteru i określenia priorytetów życiowych.