POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Trener Tomasz Jopek: wszyscy wyróżniający się juniorzy młodsi dostaną szansę

- Wszyscy wyróżniający się juniorzy młodsi dostaną szansę. Stąd też ich liczna obecność na drugim obozie kadry narodowej w COS-e w Giżycku, gdzie mają okazję rywalizować z juniorami i seniorami – mówi Tomasz Jopek, trener reprezentacji Polski juniorów młodszych (kadetów).

Po zgrupowaniu w Mielnie, młodzi Biało-Czerwoni przebywają na obozie w Centralnym Ośrodku Sportu w Giżycku (1-18 lipca). Łącznie powołanych zostało 10 zawodniczek i 10 zawodników.

- Liczba miejsca na takich akcjach szkoleniowych jest ograniczona, dlatego zdecydowaliśmy, że niektórzy będą krócej - po 9 dni, ale dzięki temu będą mogli pokazać się i sprawdzić ze starszymi judokami, jak również z osobami będącymi dziś na pozycjach 1-4 w kadrze juniorów młodszych. Przed nikim utalentowanym i chętnym do pracy nie zamykam drzwi. Może tak się zdarzyć, że za kilka lub kilkanaście miesięcy o sile naszej reprezentacji będą stanowić osoby dziś będące na miejscach 5-8 w rankingach poszczególnych wag – powiedział trener Tomasz Jopek.

W Giżycku trenują m.in. Ksawery Ignasiak -60kg, Bartosz Naczyński -60kg, Dawid Szulik -73kg, Bartosz Morman +90kg, Jakub Sordyl +90kg, Aleksandra Szulc -48kg, Kinga Klimczak -52kg, Martyna Glubiak -63kg, Paulina Muszyńska -70kg, Zuzanna Banaszek -70kg.

- Nie zamierzam zamykać się tylko na wąską grupę judoczek i judoków, chociaż oczywiście w każdej reprezentacji jest jej trzon. Ale zawsze muszą być też osoby depczące po piętach liderom. Nie ma nic lepszego niż wewnętrzna rywalizacja. Można tak się zdarzyć, że młody wilczek niespodziewanie wygra Mistrzostw Polski, później bardzo dobrze spisze się w Pucharze Europy i wywalczy sobie prawo startu w Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Rydze. Takie pozytywne niespodzianki są zawsze mile widziane, bo to świadczy o coraz wyższym poziomie. A jeśli mówimy o progresie sportowym, widzę to na podstawie wyników różnych sprawdzianów w Mielnie i teraz w Giżycku – dodał szkoleniowiec Biało-Czerwonych.

Juniorzy młodsi, podobnie jak starsi kadrowicze, mają za sobą różne sprawdziany, m.in. biegowe. W teście Coopera – biegu ciągłym na 12 minut najlepsi byli Dawid Szulik wśród chłopców i Martyna Glubiak wśród dziewcząt. Rozgrywane są też sędziowane walki kontrolne z juniorami.

- Będę podkreślał, że każdy dostanie szansę, a głównym argumentem pozostaje wynik sportowy. Bardzo liczę także na dobrą postawę kadetów podczas kolejnego zgrupowania w Suchedniowie, w którym weźmie udział 50-osobowa grupa, w zdecydowanej większości z kadr wojewódzkich. Wyróżniającej się młodzieży będzie przyglądało się grona trenerów, m.in. główny selekcjoner reprezentacji Mirosław Błachnio czy 2-krotny Wicemistrz Europy i zwycięzca Jigoro Kano w Tokio trener Tomasz Kowalski. Będziemy obserwować kadetów na szeroką skalę, tak aby wszyscy najlepsi dostali się do kadry narodowej. A kolejny obóz reprezentacyjny mamy zaplanowany w COS-ie w Cetniewie – dodał Tomasz Jopek, który na co dzień prowadzi zajęcia w UKS 3 Piła, Leśniku Kaczory i TDK Judo Trzcianka.