POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

„UKEMI JUDO – szkoła bezpiecznego upadania”

UKEMI JUDO – szkoła bezpiecznego upadania to program pilotażowy realizowany przez Polski Związek Judo przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Europejską Unią Judo.

Program UKEMI JUDO– szkoła bezpiecznego upadania powstał w wyniku obserwacji zachowań dzieci w szkołach podczas zajęć wychowania fizycznego, podczas zabaw na przerwach i w różnych formach aktywności pozaszkolnej (gra w piłkę, jazda na rowerze, na wrotkach i deskorolkach itp.). Doskonale wiemy, że upadki są związane z każdą z tych form aktywności. Zadaniem programu UKEMI JUDO– szkoła bezpiecznego upadania jest to, by były to bezpieczne upadki.

Umiejętność bezpiecznego upadania jest wpisana w cały system szkolenia judo ale wiąże się również z wieloma dyscyplinami sportu uprawianymi przez dzieci - zespołowe gry sportowe, sporty zimowe, kolarstwo, wrotkarstwo, coraz modniejsze jeździectwo no i oczywiście sporty walki. Poprawne wykonywanie padów ma na celu ochronę ćwiczących przed kontuzjami związanymi z różnego rodzaju upadkami.

Cele programu:

1. Wychowawczo-edukacyjny – budowanie pewności siebie, odwagi, systematyczności, nauka umiejętności współpracy w grupie i szacunku dla innych.
2. Wszechstronny psychomotoryczny rozwój dzieci, przyzwyczajenie do ruchu, do zdrowego tryb życia i również ukierunkowanie agresji.
3. Przyswojenie specyficznej wiedzy judo (pady), co umożliwia dzieciom, uniknięcie urazów w czasie zabaw oraz innych sportów i w codziennym życiu.
4. Utwierdzanie i zwiększanie zainteresowania judo jako sportem.