W ramach projektu "Identyfikacja Talentów" prowadzonego przez Instytut Sport - Państwowy Instytut Badawczego, polscy judocy wzięli udział w 2-dniowych badaniach specjalistycznych w Warszawie. W tym gronie była Julia Kowalczyk, brązowa medalistka Mistrzostw Świata Seniorów.
- W ministerialnym programie, obejmującym kompleksowe badania, wzięła udział liczna grupa naszych młodych reprezentantów, ale już odnoszących sukcesy w kategoriach seniorów i młodzieżowców, jak np. Julia Kowalczyk, Kacper Szczurowski, Eliza Wróblewska, Sebastian Marcinkiewicz. Nie zabrakło także innych zdolnych zawodników i zawodniczek, m.in. Kingi Wolszczak, Katarzyny Sobierajskiej, Natalii Kropskiej, Aleksandry Kalety, Wojciecha Kordyalika i innych - mówi Mirosław Błachnio, główny trener reprezentacji Biało-Czerwonych.
Specjalistyczne testy pozwalają specjalistom wszechstronnie ocenić potencjał sportowców z różnych dyscyplin pod kątem możliwości rywalizowania na poziomie międzynarodowym w największych imprezach, typu Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata.
- Badania z zakresu biomechaniki, fizjologii, biochemii itd. sprawiają, że mamy mnóstwo wiadomości na temat cech i zdolności wydolnościowych, motorycznych, ale też stanu zdrowia poszczególnych judoków, który jest bardzo szczegółowo "prześwietlany". W ten sposób zdiagnozowany potencjał daje nadzieję na duże sukcesy na tatami, ale też odpowiedź czy warto inwestować w danego zawodnika na poziomie centralnym, czy też nie z jakiegoś konkretnego powodu - przyznał szkoleniowiec naszej kadry narodowej.
Końcówka tego roku jest bardzo pracowita dla naszych judoków. W ostatnich dniach grudnia w Bytomiu odbędzie się zgrupowanie szkoleniowe dla wszystkich reprezentacji narodowych, połączone ze szkoleniem olimpijskim dla trenerów. Przedstawione zostaną także informacje dotyczące przygotowań i startów w zawodach z cyklu kwalifikacji olimpijskich Tokyo 2020.