POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Wielkie judo wraca ze zdwojoną siłą do Polski w 2020 roku

Aż sześć dużych turniejów międzynarodowych, w tym trzy rangi Mistrzostw Świata i Europy zorganizuje w olimpijskim 2020 roku Polski Związek Judo. To kolejne wielkie wyzwania sportowo-organizacyjne przed Zarządem kierowanym przez prezesa Jacka Zawadkę.

Równo przed 3 laty Jacek Zawadka został szefem krajowego judo, a już kilka miesięcy później, tj. na początku marca i w kwietniu 2017 roku - w odstępie zaledwie kilku tygodni - Polski Związek Judo zorganizował Puchar Świata (European Open) w Katowicach oraz Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów w Warszawie. Obydwa wydarzenia zebrały bardzo dobre opinie, co zaowocowało kolejnymi Mistrzostwami Europy, tym razem kadetów w 2019 roku, ponownie na stołecznym Torwarze.

W latach 2017-2019 polscy judocy docierali do walk o medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Seniorów - na najniższym stopniu podium stanęły Agata Ozdoba-Błach 63 kg w 2017 roku i Julia Kowalczyk 57 kg w 2019 roku. Z kolei w 2018 roku Damian Szwarnowiecki 81 kg zajął 5 miejsce.

Biało-Czerwoni odnosili sukcesy także na płaszczyźnie organizacyjnej. Wyjątkowym sezonem będzie rok 2020, który rozpocznie się na polskich matach zawodami rangi European Open w dniach 29 lutego - 1 marca w Warszawie. W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy co roku na zmianę z Pragą odbywały się turnieje kobiet i mężczyzn, tym razem do Polski przyjadą judocy i judoczki.

- Czesi organizują od 1 do 3 maja Mistrzostwa Europy, dlatego zdecydowali, że nie będą organizować dwóch dużych imprez w bliskim odstępie czasu - mówi Mirosław Błachnio, trener główny reprezentacji Polski.

Dwa tygodnie później, tj. 16-17 maja w Bielsku-Białej odbędzie się Otwarty Puchar Europy Kadetów w Bielsku-Białej. Natomiast Otwarty Puchar Europy Juniorów został zaplanowany w terminie 20-21 czerwca w Poznaniu.

Wielkie święto będzie miało także judo kata. Mistrzostwa Europy zostaną zorganizowane w dniach 6-7 czerwca w podwarszawskim Józefowie, a Mistrzostwa Świata 1-2 września w Krakowie. I te zawody będą połączone z MŚ Weteranów w judo w dniach 3-6 września.

Istotnym turniejem będą także zawody wojskowe - Regionalne Mistrzostwa CISM w Elblągu w dniach 26-30 października. Biało-Czerwoni z powodzeniem startują w Igrzyskach i Mistrzostwach Wojskowych.

Głównym wydarzeniem przyszłego roku będą Igrzyska Olimpijskie w Tokio, turniej judo od 25 lipca do 1 sierpnia. ME drużyn mieszanych 31 października – 1 listopada, miejsce do ustalenia.

Cykl Grand Slam rozpocznie się 8-9 lutego w Paryżu, potem 21-23 lutego w Dusseldorfie, 13-15 marca w Jekaterinburgu, 8-10 maja w Baku, 11-13 października w Brasilii, 22-24 października w Abu Dhabi, 11-13 grudnia w Tokio. Prestiżowy Masters 28-30 maja w Doha (Katar) na zakończeniem kwalifikacji olimpijskich.