POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Zuzanna Starczyńska: cieszę się z podium w Bielsku-Białej, wystąpię w Mistrzostwach Europy

- Cieszę się z brązowego medalu Pucharu Europy w Bielsku-Białej, tym sukcesem zapewniłam sobie występ w Mistrzostwach Europy. Mam wystartować w czerwcu w Chorwacji – mówi Zuzanna Starczyńska (-63kg), która miejscem na podium w PE sprawiła sobie prezent na 17 urodziny. Obchodziła je w środę, 25 maja.

To był dopiero drugi start judoczki MKS Pałac Młodzieży Katowice w zawodach rangi Pucharu Europy. Pierwszą walkę wygrała w czeskich Teplicach, natomiast w Bielsku-Białej pokonała aż 5 rywalek, a przegrała jedynie ze złotą medalistką Austriaczką Franziską Schloegl.

- W pierwszych pojedynkach walczyłam bardziej zachowawczo, ale z rundy na rundę się rozkręcałam, czułam się pewniej i mogłam pokazać swoje wypracowane techniki. Wygrywałam głównie rzutem uchi mata i duszeniem. Ważne też, że dominowałam, poza ćwierćfinałem, i myślę, że jest to dobre podejście do walki – powiedziała Zuzanna Starczyńska.

Bardzo wyrównana była także walka o półfinał ze wspomnianą Franziską Schloegl. - Żadna z nas nie miała punktów na koncie za akcje, jednak sędziowie ocenili, że ja zebrałam szybciej 3 kary shido. Do pokonania zawodniczki z Austrii zabrakło mi doświadczenia w międzynarodowych startach - dodała Polka.

W PE w Bielsku-Białej Zuzanna Starczyńsko kolejno pokonała Włoszkę Stefanię Pede i Litwinkę Varvarę Kuchar oraz w repesażach Niemkę Alice Thiele i Ukrainkę Hannę Zaitsevąi oraz o brąz Węgierkę Bodzę Botzheim.

Wcześniej w tym roku Zuzanna Starczyńska zdobyła złoty medal Pucharu Polski w Piasecznie i srebrny Mistrzostw Polski – Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Białymstoku. W obydwu finałach kategorii -63kg rywalizowała z Magdą Glubiak (GKS Czarni Bytom). Judoczka z Bytomia osiągnęła ćwierćfinał ostatniego PE, ale w repesażach przegrała z Hanną Zaitsevą.

- W Mistrzostwach Polski wywalczyłam łącznie 3 medale - brąz w młodziczkach, srebro i brąz w kadetkach. Judo trenuję od 6 roku życia. Zaczynałam na AWF-ie w Katowicach, obecnie jestem w Pałacu Młodzieży, gdzie moją trenerką jest Magdalena Korfanty – przyznała Zuzanna Starczyńska.