POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Zwycięstwa kadrowiczów w Pucharze Polski Seniorów w Mysiadle

Karolina Pieńkowska, Damian Stępień (oboje AZS UW Warszawa), Kamil Grabowski (GKS Czarni Bytom) - to tylko niektóre nazwiska reprezentantów kadry narodowej, którzy odnieśli zwycięstwa w Pucharze Polski Seniorek i Seniorów w Mysiadle w powiecie piaseczyńskim. Wydarzeniem turnieju był powrót na krajowe tatami Darii Pogorzelec.

- Jestem zadowolony, bo realizowałem zadania trenera na każdą walkę. Dodatkowo cieszę się, bo jeszcze nie walczyłem na zawodach z rywalami, z którymi miałem możliwość rywalizować w Pucharze Polski - mówił Damian Stępień (-81kg), który w półfinał wygrał z Maciejem Krogulskim, a finale z Aleksandrem Wroną.

Brąz w tej wadze wywalczyli kolega klubowy Damiana Stępnia Tomasz Czerniawski i Karol Kurzej (Gwardia Wrocław), który przed tygodniem był 3 w turnieju Danish Open w Vejen.

Jak to często bywa w zawodach krajowych, część judoków wystąpiło w wyższych kategoriach wagowych. Tak było ze złotymi medalistkami -57kg Karoliną Pieńkowską i -63kg Arletą Podolak (WKS Gwardia Warszawa). Arleta podkreśliła, że to był gościnny występ w wadze -63kg po obozach w Szczyrku i Bielsku oraz campie w Paryżu. W Mysiadle (gmina Lesznowola) odniosła 4 zwycięstwa, m.in. z Dominiką Błach, w półfinale z Karoliną Tałach i w finale z Angeliką Szymańską.

Trenerów i kibiców cieszy pierwszy start po długiej przerwie w ojczyźnie Darii Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk). Zawodniczka, która była o krok od medali Igrzysk Olimpijskich (7 miejsce w Londynie) i Mistrzostw Świata w 2015 roku (5 miejsce), wygrała PP w nowej kategorii -70kg. W finale pokonała aktualną Mistrzynię Polski Seniorek 18-letnią Elizę Wróblewską (Klub Sportowy Akademia Judo Poznań).

- Jestem trochę rozczarowana finałem, jednak oczywiście liczyłam się z tym, że Daria będzie bardzo trudną rywalką. Do tego nigdy wcześniej nie miałam z nią styczności. Myślę, że podczas kolejnej naszej walki będzie lepiej choćby dlatego, że na PP nie przyjechał mój trener klubowy. W finale wykonała ona technikę, którą dopiero sędzia główny ocenił na waza-ari - powiedziała Eliza Wróblewska, która być może kolejny raz zmierzy się z Darią podczas European Open (Puchar Świata).
Daria Pogorzelec zanotowała same wygrane przed czasem - z Urszulą Hofman, Justyną Śliwą, w półfinale z Karoliną Miller i w finale ze wspomnianą Elizą Wróblewską.
Turniej kobiet PŚ odbędzie się w dniach 3-4 marca w Arenie Ursynów w Warszawie. Zapraszamy kibiców na turniej z udziałem najlepszych krajowych zawodniczek i ich rywalek z całego świata.

W punktacji w Mysiadle najlepsza trójka wyglądały następująco: mężczyźni - AZS AWF Warszawa 23,5 pkt, Klub Środowiskowy AZS Gliwice 21, KJ AZS Opole 19,5, kobiety - SGKS Wybrzeże Gdańsk 20 pkt, WKS Gwardia Warszawa 18, GKS Czarni Bytom 14.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii wagowych:

-48kg Joanna Stankiewicz (AZS AWF Warszawa) -52kg Julianna Siwek (UKS Grot Kraków) -57kg Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa) -63kg Arleta Podolak (WKS Gwardia Warszawa) -70kg Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk) -78kg Paula Kułaga (TDK Trzcianka) +78kg Anna Załęczna (TKS Judo Toruń)

-60kg Bartłomiej Garbacik (AZS AWF Katowice) -66kg Bartosz Dobranowski (KJ AZS Opole) -73kg Gaga Szetekauri (AZS AWF Warszawa) -81kg Damian Stępień (AZS UW Warszawa) -90kg Tomasz Szczepaniak (KJ AZS Opole) -100kg Oleksii Lysenko (AZS AWF Warszawa) +100kg Kamil Grabowski (GKS Czarni Bytom).